Aj Wej-wej oslavuje šedesátku

Aj Wej-wej je asi nejznámějším současným čínským výtvarníkem. Tento tvůrce právě slaví svoje významné jubileum - šedesáté narozeniny.

Politický protest v díle

Svojí tvorbou výtvarník reaguje převážně na aktuální společenská témata. A to především ve své domovině. Tady se otevřeně postavil například proti praktikám komunistického režimu. Kvůli svým postojům je však Aj Wej-wej v rodné zemi perzekvován. Trest vězení pro světově proslulého autora, který strávil za mřížemi před několika lety celkem tři měsíce, však vyvolal masivní vlnu protestů.

Vzhledem k těmto snahám o potlačování svobody projevu se nakonec Aj Wen-wej rozhodl usídlit v zahraničí, konkrétně v Německu, kde se dobu tří let stane hostujícím profesorem na tamní Univerzitě umění.

Zákon cesty v Národní galerii

Svoje počiny vystavuje v mnoha zemích a také u nás je možné si prohlédnout jedinečné dílo čínského tvůrce. Národní galerie ve dvoraně Veletržního paláce vystavuje Zákon cesty. Jedná se o nafukovací člun o velikosti šedesát metrů osazený 258 postavami v nadživotní velikosti, které nemají tvář. Koncept byl vytvořený přímo pro pražskou galerii a reaguje na uprchlickou krizi.

O situaci kolem migrantů se umělec ostatně aktivně zajímá, navštívil řadu uprchlických táborů - Libanonu, Jordánsku či Řecku. A Zákon cesty není prvním dílem, který tuto problematiku reflektuje. V roce 2016 obalil čínský výtvarník například sloupy berlínského koncertního domu 14 000 nafukovacími vestami. Ty byly symbolicky přivezeny z ostrova Lesbos. Právě tady totiž skončila cesta řady těch, kteří se snažili dostat z Turecka do Evropy.

Pestrá umělecká kariéra

Během své dráhy si však čerstvě šedesátiletý umělec prošel poměrně dlouhou profesní cestu. Začínal se studiem animace, následně se v osmdesátých letech v New Yorku zaobíral i filmem a designem. Ovlivnila jej též fotografie a konceptuální umění. V roce e 2012 obdržel za svou tvůrčí práci Cenu Václava Havla za kreativní disent. Tu uděluje nadace Human Rights Foundation.