Alice Rybka Zumrová

nar. 16.12.1967 ve Vrchlabí - umělecká keramička

Pocházím z Hostinného, horského města papírenského průmyslu, které se může pochlubit antickým muzeem s největší sbírkou antických soch ve střední Evropě. Náměstí samo tvoří čtvercové loubí a sochy obrů nadživotní velikosti na fasádě renesanční radnice. To město na mě působí zvláštní nostalgickou atmosférou a tajemnem, snad proto, že bylo svého času určeno k zatopení a měla zde vzniknout přehrada.

Od mala jsem děvče tvořivé a když mě strýc jednoho dne vzal ke svému známému do atelieru, abych viděla jak se dělá keramika a kde to tak zvláštně vonělo hlínou a na kruhu pod rukama Mistra rostly nádoby rozličných tvarů - rozhodla jsem se, co budu v životě dělat. ....Aličko, to ale musíš hodně jíst aby jsi měla sílu, to není práce pro ženskou.... říkal mi strýc Karel Havlata (vášnivý sběratel polodrahokamů).

Hlína mě očarovala.

Absolvovala jsem SOU/ obor keramik pro umělecko-řemesné práce/ ve Velkých Opatovicích, maturitou jsem ukončila SOŠ - v Praze/ obor umělecký keramik a později pak studovala Rudolfínskou Akademii starožitníků v Praze. Několik let jsem učila v ZUŠ v České Třebové.

Vystavovala jsem v Hostinném, Galeriích Vysočina v Poličce, v Žirovnickém zámku, Chrudimy, Galerii Ještěr v České Třebové, Zábřehu, Galerii Lautner v Mohelnici a jinde.

Jako keramička na "volné noze"jsem začala v roce 1990 tvořit v malé dílně u Dvora Králové nad Labem ve vesničce Starobucké Debrné. Dnes žiji a tvořím v České Třebové. Točím na hrnčířském kruhu rozličné nádoby rozmanitého charakteru a modeluji větší objekty ze šamotové hlíny. Tato tvůrčí práce v současné době u mne převažuje. Umožňuje mi vyjádřit se tvarem hmoty. Těší mě modelovat větší objekty, jež vyniknou v bytě, v prostoru zahrad a stanou se tak součástí určitého zákoutí. Dávám vyniknout přirozené struktuře a barevnosti hlíny, kterou podtrhnu kombinací s oxidy kovů. Glazury soustřeďuji do matných a lesklých, zelených a modrých tónů a někdy citlivě přizdobím zlatem či platinou.

https://www.fler.cz/alice-zumrova

Miluji svou práci, je vyjadřením mých pocitů a pro mě úžasnou relaxací. Inspiraci nacházím kolem sebe v architektuře, přírodě, hudbě. Miluji staré kultury- především antiku.... Každý občas potřebuje slyšet, že to co dělá má smysl....a tak i mě bude moc těšit, pokud má práce člověka zaujme a osloví. Stojí za to se na chvíli zastavit, zasnít, potěšit oko a duši.......


Opičí slunce
Opičí slunce

Plastika býka
Plastika býka

Po otevření pece - plastiky ryb a ptáčků
Po otevření pece - plastiky ryb a ptáčků

Sova
Sova

Závěsné keramické lustry s motivem korálů
Závěsné keramické lustry s motivem korálů