Chcete investovat do umění? Uspět mohou i laici. Bez tvrdé dřiny to však nepůjde

Prodej a nákup současného umění je byznys jako každý jiný. Jak začít, čeho se vyvarovat a na co se připravit, než začnete procházet galerie a pokukovat po obrazech, které se budou vyjímat na stěně a posléze naplní vaši peněženku?

Vzdělávejte se, sledujte trh, navštěvujte galerie

Bez dostatečných informací se z vás úspěšný investor nestane a proto je potřeba začít se sebevzděláváním. Pro začátek můžete třeba vyrazit na některou z aukcí obrazů ve vašem okolí. Vstup je bezplatný a budete si moci okouknout, jak to při takové dražbě vypadá. Některé aukce probíhají prostřednictvím internetu tzv. online aukce, takže se nechají sledovat v klidu i z domova.

Dalšími z kroků, které je potřeba udělat na cestě za úspěšnou investicí jsou návštěvy galerií, výstav a studium odborné literatury. Investice do umění jsou práce, jako každá jiná a proto pokud chceme vydělat musíme jí věnovat svůj čas.

Padl vám nějaký obraz do oka? Poraďte se s odborníky

S poradcem, na kterého se můžete spolehnout bude váš vstup do světa investování do umění snazší. Pokud je již nějaké dílo ve vašem hledáčku a ještě si nevěříte natolik abyste jej koupili jen na základě svých informací bude konzultace s odborníkem nutná.

Těch skutečně dobrých poradců je ale velmi málo. Protože trh s uměním nepodléhá žádné regulaci budete si muset sami ověřit komu důvěřovat. Napomoci vám mohou různé recenze, doporučení známých a další ohlasy. Nezávislého poradce v ČR téměř nenajdete a tak se většina začínajících investorů obrací na další sběratele a obchodníky, galeristy či majitele aukčních síní.

Nákupem děl dnešních umělců se vyvarujete padělků

Padělatelé obrazů často umí vytvořit dokonalou kopii originálu, takže jej od pravého mají problém rozeznat i skuteční znalci. Spolehlivý způsob, jak se vyhnout padělkům je nakupovat současné umění, ještě ne tak slavných umělců, jejichž tvorbu se zatím nikomu nevyplatí padělat. Výhodou je, že u děl vzniklých od 60. let 20. století až po současnost lze předpokládat trvalé navýšení jejich hodnoty.


Druhým rokem spouštíme vánoční předprodej vstupenek na Ateliér ART Fest 2018. Dále pro Vás na webu připravujeme ke stažení dárkové poukazy, které budete moc věnovat svým blízkým zároveň se vstupenkou.