Francouzský lékař objevil dosud neznámou kresbu da Vinciho

Svět výtvarného umění rozvířila koncem roku 2016 mimořádná zpráva. Jistý nejmenovaný francouzský lékař (svou identitu si nepřál zveřejnit), toho času již v důchodu, objevil ve starých věcech, které zdědil po svém otci, skutečný skvost. Šlo o do té doby neobjevenou kresbu Leonarda da Vinciho.

Co všechno se dá objevit v pozůstalosti

Naposledy došlo k podobnému nálezu fragmentu z tvorby slavného renesančního umělce před patnácti lety. Aktuální nalezený unikát se jmenuje Umučení svatého Šebestiána. Jeho pravost už stvrdili hned tři nezávislí znalci. V zásadě o ní nakonec nebylo sporu. Očividně totiž kresbu vytvořil levák a na její zadní straně se navíc nacházejí vědecké nákresy týkající se optiky. Tou se proslulý umělec a vynálezce rovněž zaobíral. Podle Carmen Bambach z Metropolitního muzea umění v New Yorku se konkrétně jedná o jednu ze tří známých studií ke ztracenému obrazu svatého Šebestiána.

Cena skvostu se odhaduje na v přepočtu cca 400 milionů korun. Majitel jej donesl do aukční síně Tajan v Paříži společně s dalšími nezarámovanými kresbami k posouzení. Na tento pozoruhodný objev se tak vlastně přišlo naprostou náhodou. Ten den měl zrovna navíc šéf sekce obrazů starých mistrů poměrně nabitý den. Jedna kresba ho ale okamžitě zaujala. A nemýlil se v tom, že se jedná o nesmírně cennou záležitost.

Když zdědíte milionovou vzácnost

Historikové se svorně shodují, že dílo pochází ze sbírky grafických listů Codex Atlanticus. Ten vznikl v 16. století a obsahuje 401 listů. Jde o nejrozsáhlejší soubor archivů známého umělce. Dnes je k nalezení v milánské knihovně Biblioteca Ambrosiana. Konkrétně nalezenou kresbu pak odborníci datovali dobou vzniku zhruba do let 1482 až 1485.

Hrdého nálezce kupodivu nechala milionová hodnota jeho objevu poměrně klidným. Jeho slova citoval list The New York Times: "Jsem velmi potěšen. Ale mám v životě jiné zájmy než peníze." Plánuje se, že do dražby půjde tato pozoruhodnost v průběhu letoška.