Hana Šrubařová

Narodila se v roce 1983 v obci Čeladná (Moravskoslezské Beskydy). Již v předškolním věku ji zajímala práce s barvami a vůně ředidel, když pozorovala dědečka při restaurování církevních interiérů. Sama pak malovala portréty a postavy temperovými barvami, které našla v pokoji starší sestry. Při studiu na Střední zdravotnické škole se aktivně věnovala divadelnímu herectví. K malování se vrátila až v r. 2010, avšak temperu vyměnila za olejové barvy, které ji poskytovaly větší volnost při tvorbě. Nyní maluje kombinací technik alla prima, vrstvenou technikou a technikou dry brush (suchý štětec). 

Zajímá se o technologické postupy maleb z období italské renesance a baroka, převážně ji fascinuje technika chiaroscuro a sfumato. Hana Šrubařová se ve svých dílech snaží především o vyjádření určité myšlenky pomocí gesta. Je pro ni důležité nejen technické zpracování, ale především to, aby obraz měl duši, aby diváka zasáhl hluboko do podvědomí a každý si v něm našel svou individuální odpověď. 

 Na jednotlivých obrazech pracuje velice dlouhou dobu, několik měsíců i let, nikdy jej nedokončí na první sezení. Práci vnímá jako tvůrčí proces, kdy se první vize v průběhu práce vyvíjí, takže konečná podoba obrazu je vždy nejasná. Její díla jsou zastoupena převážně v evropských soukromých sbírkách. Je spoluautorkou knihy Naučte se kreslit a malovat portréty podle fotografií.