cs

Helena Lněničková

Narodila jsem se s rozmanitým uměleckým talentem, který se kromě psaní prózy a poezie projevuje v módě, interiérovém designu a dalších oblastech. Vystudovala jsem angličtinu a němčinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, pracovala jsem jako lektorka a poté v komerční sféře. Vlastní podnikatelské a umělecké nápady mi však nedají spát a volají mě k jejich realizaci. Momentálně žiji v Praze.

Co se týče psaní, začala jsem ve čtrnácti s fragmentem dívčího románu, později s osobním blogem o svých vztazích a v roce 2022 jsem dokončila emotivní a inovativní autobiografický román o kontrastu mezi životem mé matky a mým životem. Poté jsem díky spojení s Nicol Francis Hendrukovou začala psát také poezii.

Obrázky od Nicol mě totiž doslova uhranuly, nutily mě na ně zírat a nechávat na sebe působit emoce v nich skryté. Ve chvílích adorace a uvolnění, kdy jsem byla pohlcena těmito silnými dojmy, mě začala napadat slova, která by dané pocity a danou situaci vystihla, někdy přišel celý verš, později rovnou i rýmy. Nad některými obrázky se mi nic nedělo, nad jinými jsem však cítila ve vzduchu bublat nějaké téma a nutkání začít zhmotňovat to, co se ještě ani neshluklo do slov. A u takových poté vznikla báseň. Začala jsem zapisovat to, co mi poletovalo kolem hlavy, a pod rukama mi začala vznikat výstižná slovní spojení, popisy a pointy, které bych předem nevymyslela. Básně se rodily během procesu psaní, bez plánu, bez přemýšlení, spíš jsem čekala, až slova připlují, než že bych je aktivně vymýšlela. Většina básní vznikla na jeden zátah v období od února do května roku 2022.

Díky mým básním se na kresby Nicol můžete dívat mýma očima a zažít jednu z jejich možných interpretací.

Jsou to obrazy přeložené do slov, zúžené na jeden konkrétní prožitek či situaci. Společně jsme sestavily publikaci, která obsahuje zhruba 120 kreseb a básní, a poté přišel nápad vytvořit i limitované edice printů obsahujících básně, jež díky nápadité grafice tvoří estetický doplněk kresby. Toto jedinečné spojení je symbiózou vizuálního umění a poezie, kde jedna forma doplňuje druhou a násobí ji.

Kontakt:

e-mail: helikopterka@seznam.cz

FB: Helena Lněničková

tel: 733110933