Jan Hinais

Jan Hinais, narozen 1943 v Praze, maluje od dětství. Pracoval jako projektant řídících systémů elektráren.

V roce 1969 navštěvoval semináře malování na NYU v New Yorku a v té době prodal svůj první obraz. Poté studoval 1970 - 1975 soukromě u akademického malíře Jana Plačka - všeobecná malba se zaměřením na figurální projev. Jeho první tvorba je realistická, většinou maluje přírodu v plenéru, někdy dokonce i v zimě ve sněhu. Následuje série obrazů Don Quijote, poté přechází krátce k surrealistické tvorbě a kolem roku 1985 náhle přechází ke kubistickému pojetí malby. Fascinuje ho propojování křivek a obrazců, jejich ladění na světla a stíny. Malba tak dostává jiné rozměry, není možné náhodně protínat linky, ani zvolit libovolnou barvu, ani jejich odstín. Každá chyba se potom projeví jako falešný tón v hudbě.

"Když pracuji na obraze, často se cítím, jako bych lezl na vrchol hory s těžkým břemenem na zádech, a nikdy si nejsem jistý, jestli se mi podaří udělat dalších pár kroků. Když dosáhnu vrcholu a dokončím obraz, jsem unavený, ale také šťastný."

Od roku 1990 vystavoval své obrazy v Galerii České Plastiky a zároveň měl samostatnou výstavu v Jihočeském muzeu v Písku. Příležitostně věnuje obrazy na aukce charity, Světlušku a Diakonii Broumov.

www.kubistickeobrazy.cz