Josef Macek

Narodil se 23. 9. 1936 v Bušíně. Výtvarně se později vzdělával při pedagogickém studiu u profesora Tillicha v letech 1964 - 1968. Pracoval jako sportovní instruktor na Středním odborném učilišti v Šumperku a tak nakonec dostal přednost sport a výchova mladých talentů.

V roce 1981 odchází z SOUŽ Šumperk a je zvolen předsedou MNV v Bušíně, kde pokračuje jako starosta obce až do roku 1999, kdy odchází do důchodu. Při jmenovaných funkcích vůbec nezbýval čas na malování, až v roce 2005 jako důchodce se k malování vrací a již v roce 2006 se zúčastnil první výstavy po téměř 35 letech v Ústí nad Orlicí.

Návrat k malování po dlouhých letech nebyl vůbec snadný. Těch 36 let prostě chybí. Začíná proto od začátku realistickou kresbou. Postupně přidává barvy a nechává na sebe působit krásu a mnohotvárnost krajů, květin a i postav. Hledá v sobě svůj vztah k nim. Od striktního realismu přechází k uvolněnému malování, v němž se již začíná projevovat hluboký cit k přírodě, k lidem a k životu. Barvy se postupně projasňují, tak jako když vychází nebo zapadá slunce a jeho paprsky vytváří kouzelné scenérie barev světel a stínů a člověk v němém úžasu začíná splývat s krajinou a časem. Touží zachytit ty prchavé okamžiky, které se již nikdy neopakují. A tak se stále nechá inspirovat a do svého díla ukládá to, co cítí a ve vzájemném propojení vznikají obrazy vypovídající o stavu duše malíře. Tvorba se mu stává potřebnou, jako vzduch, voda, či lidská společnost.

Nemaluje pro efekt ale pro potřebu sdělit, co cítí a i kdyby jen jeden obraz zaujal byť jen jediného člověka a udělal mu radost, nemaloval zbytečně.

J. M.

Vystavoval:

1968 - Olomouc, Šumperk

2006 - Ústí nad Orlicí, Galerie Tunklův dvorec Zábřeh

2007 - Ústí nad Orlicí, Bludov

2008 - Ústí nad Orlicí, Šumperk

2009 - Ústí nad Orlicí, Muzeum Zábřeh, Křetín, Obora

2010 - Ústí nad Orlicí, Choceň, Biskupice, Bušín, Jaroměřice

2011 - Galerie Tunkův dvorec, Ústí nad Orlicí (soukromá galerie)

2012 - Ústí nad Orlicí, Vlastivědné muzeum Šumperk, Polička, Katolický dům Zábřeh

2013 - Bludov, Ústí nad Orlicí, Galerie TD Zábřeh

2014 - Jaroměřice, Loštice, Postřelmov, Tišnov

2015 - Zábřeh Galerie TD, Žamberk, zámek Chrast

2016 - zámek Bílovec, KD Zlaté Hory, Javorník, Jeseník, Galerie TD Zábřeh

2017 - muzeum Skuteč, Galerie Pačkov - Polsko