Kateřina Klímová

Baví mě dělat lidem radost, malovat obrazy, které doplní jejich interiér, barevně jej sjednotí, nebo naopak upoutají pozornost. Obraz má kouzelnou moc, dokáže změnit náladu a energii v místnosti.

Jsem ráda, když mi klient řekne, jaký motiv se mu líbí. Téma si zpracuji a pak je překvapení, zda si klient obraz odnáší, či zůstává v mé sbírce.

Nejraději maluji květiny. Ke své tvorbě používám akrylové, olejové a akvarelové barvy.

Na letošní Ateliér Art Fest připravuji sérii obrazů, které budou navozovat tu správnou atmosféru v interiérech stylu Urban Jungle. To znamená hodně zelené a hodně květů, listů a organických motivů.

I am Kateřina Klímová.

My biggest pleasure is making people happy and enriching their interior with my paintings. Paintings have the ability to harmonize colors in a space or become a focal point. Each canvas holds a magical power within. It can change the energy in the room and also one's mood.

I appreciate when a client shares his favorite motives. After I process and incorporate the theme, there is always a moment of surprise, whether the satisfied client takes the painting home or it remains in my collection.

Above all, I love paining flowers. I use acrylic, oil and watercolor paints.

For this year's Ateliér Art Fest, I'm preparing series of paintings which will enhance the right atmosphere in Urban Jungle interiors. This means a lot of greenery, flowers, leaves and organic shapes.

Kontakt:

E-mail: kykatkadesign@gmail.com

https://www.instagram.com/kykatka/

www.kykatka.com

Tel. 724 158 384