Krasava Šerkopová

I když pocházím z Prahy, bydlím nyní v podhůří Orlických hor, kde už 16 let dělám dobrovolnou kastelánku a průvodce na Novém zámku u Lanškrouna. Abych měla co vystavit a návštěvníci měli možnost si nějaký rukodělný výrobek koupit začala jsem drátovat podle postupů starých dráteníků, už předtím jsem 8 let vyráběla z drátu a korálků drobné dekorace.

Postupně objevuji vlastnosti a nekonečné možnosti různých druhů drátu a učím se pracovat tradičními způsoby, nebo si vymýšlím nové s využitím současných možností.

Své výrobky doplňuji skleněnými perličkami, nebo různými kameny, jako jsou růženín, křišťál a další.

Postupně jsem se vypracovala od odrátování svíček k výrobkům podstatně pracnějším, ale také zajímavějším. Na Zámečku je stálá prodejní výstavka různých výrobků a fotky některých výrobků jsou na www.novyzamek.cz. Návštěvníci využívají možnost vybrat si při prohlídce některou z vystavených dekorací, jako jsou svícny, zvonečky nebo různí andílci. Někteří si zrovna objednají třeba většího a pracnějšího anděla Ochránce, třeba jako dárek k vánocům.

Své výrobky vystavuji s kolegy dráteníky i na dalších výstavách, vystavovala jsem třeba v Národopisném muzeu, Zemědělském muzeu, na Atelier art festu,2017 a 2018, nebo v muzeu v Žilině, drátovala jsem také dva hady na výstavu v Bratislavě.

Drátuji ploché i trojrozměrné předměty, užitné, jako třeba svícny, věšáčky atd, nebo dekorační, jako jsou andělé ochránci, závěsy, zápichy nebo třeba koule a další tvary různých velikostí. Také mě zaujala tvorba šperků z barevných kroužků, náhrdelníků, náušnic i náramků. Mám přidělen i punc a mohu tvořit i z drahých kovů, třeba ze stříbrných kroužků.

V poslední době využívám možnosti kvalitní povrchové úpravy svých výrobků v místní galvanovně Kozák, velmi se tím rozšířily možnosti využít běžného, černého ocelového drátu k výrobě stříbrných andělů, vánočních ozdob a dalších tvarů. Začala jsem dělat postupně i trochu větší výrobky, sice mě limitují potíže s operovanou krční páteří, hlavně při tvorbě ze silnějšího drátu, ale přesto stále ráda zkouším nové věci. Na drátování mě baví i to někdy složité vymýšlení jak co udělat, aby to šlo, i když to někdy vypadá, že to jít nemůže. O to větší je pak radost, když se na postup jak to udělat přijde a vznikne nový výrobek, který se líbí. Takto poměrně složitě a déle než rok vznikali třeba i mí letos nejnovější andělé Ochránci různých velikostí i tvarů.

Protože mě už nějakou dobu lákaly barvy, tvořím obrázky různými technikami litého akrylu, který dává téměř nekonečné možnosti. Dávám je často do aukcí na bazárek nadačního fondu Šance onkoláčkům, a výherci posílají korunky pro děti rovnou na účet NF. Moc mě těší, že o tuto moji další tvorbu mají zájem i různí zákazníci, kterým dělají radost a říkají, že jim mé obrázky dodávají energii a povzbuzení.

Výtvarná tvorba mě naplňuje, pomáhá mi a těší mě a když ještě někomu udělá radost, a pomáhá dětem, tak tím víc.

Nemocným dětem i dalším, kdo to potřebují pomáhám přes deset let, a hřeje mě u srdce, že se za tu dobu s pomocí spousty hodných lidí i známých umělců podařilo dohromady přispět handicapovaným částkou už přes 900 000 korun. To je velkým povzbuzením do další snahy myslet nejen na sebe, ale i na ty, kteří podporu potřebují víc. To je dalším hnacím motorem mé výtvarné tvorby a rozzářené dětské oči jsou tou nejlepší odměnou.

Krasava Šerkopová

Kontakt:

tel: 776 642 277

www.novyzamek.cz

e-mail: kastelankazam@seznam.czHledá se YETTI 2021

Hlasujte pro neobjeveného nejlepšího umělce našeho festivalu! Hlas lidu je hlas boží. Každý může hlasovat pouze jednou. Prvních deset umělců dostane krásnou medaili a první dostane pohár YETTI 2021 - nejlepší umělec pro letošní rok.

Takže vzhůru na hlasování a držíme palce! https://www.survio.com/survey/d/G4F1B6T2B6Z8I3A6P

Vyhodnocení soutěže " Hledá se YETTI 2021" bude v sobotu 30. 10. 2021 v průběhu našeho slavnostního večera na festivalu.