Krasava Šerkopová

Jak jsem se stala dobrovolnou kastelánkou a dráteníkem

Jmenuji se Krasava Šerkopová, bydlím v podhůří Orlických hor, i když pocházím z Prahy. Po skončení základní školy jsem hned nastoupila do zaměstnání a později se vícekrát stěhovala, měnila zaměstnání a musela řešit zdravotní problémy. Nyní bydlím v obci Rudoltice v Čechách, kde jsem začala v r.2007 dělat dobrovolnou kastelánku a průvodce na zbývající části kdysi nádherného a výstavného Nového zámku u Lanškrouna, který zde nechal postavit rod Lichteinsteinů v letech 1699-1712. Z kdysi výstavného zámku s pohnutým osudem zbyla třípatrová věž a část rozsáhlých sklepení. Věž byla současnými soukromými vlastníky opravena zatím pouze částečně, kavárna v přízemí nabízí občerstvení.

Když jsem na podzim v r. 2008 přemýšlela, jakou stálou výstavku některého z původních řemesel bych ve věži, kde je vlhko, a kde sály stále nejsou opravené instalovala, aby vystavené věci tyto podmínky vydržely, napadlo mě, že bych mohla využít výrobky z drátu.

Už od dětství mě baví něco vyrábět z různých materiálů a několik let jsem pracovala s drátem a skleněnými perličkami. Protože jsem ale chtěla prezentovat přímo drátenické řemeslo, rozjela jsem se do Prahy na kurz který pořádal mistr Cechu Lubomír Dunaj a tam jsem poprvé viděla jak se drátuje. Velmi mě to zaujalo a naučila jsem se základní smyčkový vzor, který od té doby na svých výrobcích často používám. S přestávkami kvůli zdravotním problémům se od té doby snažím naučit toto řemeslo a používat při výrobě bytových dekorací i šperků postupy, kterými pracovali dřívější dráteníci.

Pocházím z učitelské rodiny, můj děda byl nejen učitelem a později ředitelem v několika školách, i v Praze v Hostivaři, byl také fotograf a akademický malíř krajinář Jindřich Sitte, a uměl pracovat i se dřevem, maminka byla učitelkou mladších žáků. Je možné, že i proto mě tak baví provázet návštěvníky a pátrat po historii zámku, o který se léta nikdo nestaral a o jehož historii se mi podařilo zjistit spoustu údajů dříve neznámých.

Ráda také ukazuji dětem i dospělým zájemcům jak se drátuje, a snažím se o propagaci tohoto dříve opomíjeného ale velmi tvůrčího a zajímavého řemesla. Členkou Cechu českomoravských uměleckých dráteníků jsem od září 2014, kdy jsem se účastnila výroční výstavy Cechu v Praze na zámku ve Štěnicích a získala ocenění za řemeslné zpracování. Před tím jsem vystavovala na každoroční velikonoční výstavě a soutěži svazu invalidů o Nejkrásnější vajíčko lanškrounska, kde jsem se v r. 2013 umístila mezi prvními třemi autory.

Koncem roku 2014 jsem měla výrobky na výstavě v Rožmitále pod Třemšínem, připravila jsem na prázdniny r.2015 úspěšnou výstavu drátenického řemesla s názvem Drátenická inspirace v muzeu na zámku v Lanškrouně. V roce 2016 jsem mezi tím zorganizovala větší výstavu s kolegy v regionálním muzeu v Litomyšli. Na této výstavě s názvem Umění dráteníků kdysi a dnes své práce představilo celkem 19 autorů z celé republiky, z toho je 10 členů a mistrů Cechu dráteníků, ostatní jsou z regionu měla pěkný ohlas. Na léto 2018 jsem domluvila autorskou výstavu ve východočeském muzeu na zámku v Pardubicích.

Několik let vyrábím i z kovových kroužků různých barev , z chirurgické oceli a eloxovaného hliníku, které nevadí alergikům. Dříve se technikou chainmaille, vzor european vyráběly šermířské košile a doplňky z železných kroužků a šupin, nyní se dělají originální šperky, drát i kroužky nabízí doslova neomezené možnosti tvorby.

Drátuji nejraději různé dekorační i užitné výrobky, misky, dekorační poháry, kraslice i vejce dutá, někdy s různými předměty uvnitř, to je moje specialita, koule různých velikostí, srdce, zvonky, věšáčky,svícny, misky na čajové svíčky, a další tvary, třeba sedící kočičku. Náramky a náušnice z kovových kroužků někdy doplním drátovanými motivy, nebo skleněnými korálky českých výrobců a tak je každý výrobek originální.

Krasava Šerkopová
tel: 776 642 277

www.novyzamek.cz

kastelankazam@seznam.cz 


Miska z černého drátu s korálkyVejce husí DUTÉ měděný drát 0.5 f.K.Š.
Vejce husí DUTÉ měděný drát 0.5 f.K.Š.


vejce Babiččino-dvoužloudkové 20 cm délka měděný drát f.K.Š.
vejce Babiččino-dvoužloudkové 20 cm délka měděný drát f.K.Š.