Open ART Fest - BRNO

06.06.2021

Vážení přátelé umění,

bohužel jsme dospěli k poměrně bolestivému rozhodnutí zrušit pořádání festivalu Open ART Fest 2021 v Brně. Zájemců bylo mnoho, bezmála tři stovky, ale závaznou přihlášku zaslalo jen bezmála sedm desítek výtvarníků. Prostor, který jsme připravili, bychom nenaplnili ani z poloviny. Podmínky jsou nadále ztížené tím, že naše země pořád není z nejhoršího venku, platí pořád značná omezení týkající se hygieny a je jen málo pravděpodobné, že za měsíc bude všechno zase ve starých kolejích. Pandemie koronaviru poslala do kolen kromě jiného taky vás, umělce, což je nám mimořádně líto, ale sami s tím bohužel nic nezmůžeme. Příprava brněnského festivalu trvala skoro půl rok a sebrala nám spoustu sil (a času a peněz), ovšem bohužel nelze jinak než včas uznat porážku a podívat se na celou věc racionálně.

To, co nás extrémně mrzí, je situace v Praze. Po třech pokusech o pořádání festivalu, které zhatil koronavirus a opatření s ním spojená, bychom rádi nasměrovali pozornost k naší zaručené jistotě - Průmyslovému paláci. Ovšem ten kvůli stávajícímu vedení metropole zůstává velkou neznámou. Rekonstrukce je na papírech a pan primátor už x let tápe s opravou. Rádi bychom tam přehlídku uspořádali, ale dokud není jasné, jestli Praha s rekonstrukcemi začne a kdy, není možné nic plánovat. Bohužel jsme v Praze nenašli odpovídající prostor se zázemím, kde bychom mohli umělcům nabídnout odpovídající podmínky. Ale takový festival nelze plánovat s předstihem pár týdnů - anebo naopak vše chystat dlouhé měsíce s vidinou možného utnutí příprav třeba jen pár dní před konáním akce. To je bohužel ve zkratce situace Průmyslového paláce v posledním roce, kdy se tady nedá naplánovat vůbec nic.

Moc nás mrzí, že zklameme ty, kteří se přihlásili a těšili se. Moc nás taky mrzí, že se nám napodaří připravit formát, který je ve výtvarném oboru tak potřebný a u nás prostě chybí - otevřené fórum výtvarníků, kteří mohou svá díla představit i prodávat na jednom místě ve svých minigaleriích.V tuto chvíli nechci nic slibovat a prostě jen věřím, že čas ukáže, že tahle forma prezentace výtvarných děl má smysl a veřejnost si k ní najde cestu - třeba jednou někde v moderním prostoru a třeba už i bez roušek.

Krásné tvůrčí léto plné úspěchů, radosti a lásky přeje
Váš Jiří Doležal