Paul Gauguin

02.12.2020

"Ošklivost může být krásná, ale co je hezké - nikdy."

Paul Gauguin, impresionista a vůdčí osobnost postimpresionismu, se narodil 7. června 1848 v Paříži, ale vyrůstal s matkou v Orléans, kde navštěvoval katolickou školu. V sedmnácti letech se rozhodl přihlásit k námořnictvu, nesložil však přijímací zkoušky a tak nějakou dobu pracoval jako pomocný kormidelník. Po smrti matky, jediného rodiče, kterého měl, zkusil svoje šance u námořnictva podruhé, tentokrát uspěl a zúčastnil se dokonce boje v Severním moři. Po odchodu od námořnictva pracoval na burze, kde si vydělal natolik, aby se mohl plně věnovat umění.

Díky svému poručníkovi Gustavovi Arosovi, jež byl nadšený sběratel umění, se seznámil s impresionisty a jejich prací. Ve 25 letech se oženil a začal studovat umění u malíře Colarossiho a již o tři roky později přijal Salon jeden z jeho obrazů. Mimo malby se Gauguin věnoval i sochařství a, stejně jako jeho opatrovník, sbírání umění. V lednu 1883 přišel o práci a tak se později přestěhoval s manželkou a pěti dětmi k její rodině do Kodani, kde ale nebyl přijat zrovna s otevřenou náručí.

Manželčina rodina opovrhovala jeho uměním a vyčítala mu, že nedokáže svou ženu zajistit. Pracoval u jedné firmy, jenže si příliš nevydělal a jeho první samostatná výstava skončila fiaskem, následkem čehož se bez peněz a sám vrátil zpátky do Paříže. V roce 1886 se účastnil impresionistické výstavy, kde se seznámil s Vincentem Van Goghem, s nímž strávil celý říjen a prosinec a který si, právě po jejich potyčce 24. prosince, uřízl ucho.

Gauguin se rozhodl cestovat na Tahiti, poprvé se tam podíval v červnu 1891. Našel tam novou inspiraci pro své umění a také únik před civilizací, kterou považoval za příliš umělou a konvenční. Do Paříže se vrátil až o dva roky později kvůli dědictví po svém strýci. Pronajal si ateliér a začal malovat obrazy inspirované pobytem na Tahiti. Krátce se jel podívat za manželkou a dětmi do Kodaně a poté se vrátil zpátky na Tahiti. Trpěl depresemi do nichž se propadal stále hlouběji, dokonce se pokusil o sebevraždu. Po zotavení se s novou vlnou nadšení vrhl zpět na umění, ale jeho zdravotní stav se stále zhoršoval. Kvůli své tíživé finanční situaci neměl peníze na léčbu a v následku svého zdravotního stavu nenamaloval během roku 1900 ani jeden obraz.

Nadále alespoň podporoval tahitské domorodce a ještě v dubnu 1903 protestoval proti tomu, jak se k nim chovají církevní a vládní autority. Byl odsouzen k pokutě a navíc k tříměsíčnímu pobytu ve vězení. Tam už ale nestihl nastoupit, neboť 8. května podlehl syfilidě, kterou si během svého života navíc zhoršoval neklidným životem a závislostí na alkoholu.

Paul Gauguin ovlivnil řadu umělců, jež nastoupili po něm, silně působil na kubismus a fauvismus, v nichž se odrazila hlavně jeho fascinace a zalíbení v africké a americké kultuře.

Koupání - Paul Gauguin
Koupání - Paul Gauguin