Po dlouhých dnech zvažování a naděje jsou dnes kostky vrženy.

12.03.2020

Vážení přátelé umění,

Možná už tušíte, že události posledních dní mají vliv i na Open ART Fest 2020. S velkou lítostí Vám tímto oznamujeme, že brněnský festival, který se měl konat za 10 týdnů, musíme zrušit. Po dlouhých dnech zvažování a naděje jsou dnes kostky vrženy: naše země je kvůli koronaviru na 30 dní ve stavu nouze a festival tedy v květnovém termínu nelze uskutečnit. Pokud bychom rozhodnutí odkládali, hrozilo by, že bude beztak nutno akci rušit s nepříjemnými důsledky na poslední chvíli.

V posledních dnech jsme velmi intenzivně sledovali aktuální dění, kdy se zakazovaly akce pro více než 100 a následně 30 lidí, ruší se velké i menší festivaly, sportovní akce, zavírají se restaurace, výstavní síně... A bohužel zkušenosti z Číny a Itálie, odkud se koronavirus šíří, ukazují, že vypořádání se s infekcí zdaleka není otázkou týdnů, ale spíše několika měsíců. Situace je v tuto chvíli velmi vážná. Nelze se chovat nezodpovědně a je třeba následovat rozhodnutí vlády, která nabádá občany, aby utlumili všechny společenské aktivity v příštích týdnech... V tuto chvíli je tedy rozhodnutí definitivní - velmi nás mrzí a omlouváme se Vám za to.

V Brně jsme chtěli festival uspořádat vůbec poprvé a odezva byla veliká. V posledních dnech se však mnozí zahraniční a také někteří čeští výtvarníci odhlašovali - jejich důvody jsou pochopitelné. Teď bohužel nezbývá než napnout síly směrem k pražskému Open ART Festu. Termín máme napevno potvrzen: od soboty 31. 10. do neděle 1. 11. 2020.

Aspoň malou útěchou budiž těm, kteří se na festival těšili a aktivně připravovali, nepřerušená soutěž o nejlepšího umělce Open ART Fest Brno. Tu zachováme, na webu hlasovaly už tisíce lidí a necháme tedy hlasování běžet - mohou se ho nadále účastnit všichni, kteří mají vytvořený profil na webu https://www.openartfest.cz/seznam-vystavovatelu-2020-brno/

Nejlepších deset vyhodnotíme a ceny pošleme poštou - aspoň v tomhle Vás nechceme zklamat.

Samozřejmě ti z Vás, kteří se přihlásili do Brna i do Prahy, jsou přihlášeni do Prahy - na tom se nic nemění.

Prosím o pochopení nastalé situace, která je pro nás velmi nepříjemná - jen do dnešního dne za sebou máme stovky hodin práce s přípravami, nehledě na finance, které už jsme do příprav vložili. Nelze ale jinak. Teď je třeba soustředit síly - jak naše, tak i Vás, umělců - směrem k pražskému Open ART Festu 2020, na který se o to více těšíme.

Doufám, že přečkáte tyto nepříjemné časy ve zdraví. Přejeme Vám, aby se zdravotní potíže vyhnuly Vám i Vašim blízkým. Přeji Vám vše dobré.

Jiří Doležal

www.openartfest.cz