Svět moderního umění

09.11.2020

Moderní umění se cení na miliony, musí tedy být výjimečné a důležité. Mnoho lidí se často ptá proč. Co je na něm tak zvláštního, že jsou mnozí ochotní zaplatit za jediný obraz neuvěřitelné částky. Odpověď na tuto otázku je však stejně záhadná a komplikovaná jako moderní umělci samotní.

Pojem "moderní umění" nemá žádnou přesnou definici a je s ním spojováno nejedno umělecké hnutí. Čas se pohybuje stále kupředu a to, co je dnes považováno za moderní, už za několik desítek let tolik moderní nebude. Z časového hlediska se moderní umění datuje od roku 1870 do roku 1970, obecně se tedy za konec éry moderního umění považuje období po druhé světové válce a vše, co vzniklo v těchto letech a později, spadá pod takzvané současné umění.

Umění, ať už to dobré nebo méně kvalitní, bylo dříve ovlivněno převážně náboženstvím a lidé malovali, aby zobrazili to krásné a dokonalé kolem nás. Snažili se vše zachytit a vytvořit tím nejlepším možným způsobem, předvést v té nejhezčí možné formě. Velký vliv na to měla renesance, která dala za vznik akademické malbě, jež se vyznačovala vyobrazováním hrdinských činů, co nejvěrnějších portrétů, harmonií barev a co nejpřesnějším provedením.

Abychom co nejlépe pochopili, jak a proč moderní umění vzniklo, je třeba se alespoň zběžně podívat na jeho historický rámec.


Marcel Duchamp, Fontána, 1917
Marcel Duchamp, Fontána, 1917