Tisková zpráva: V Průmyslovém paláci proběhne největší setkání výtvarníků v ČR  Open ART Fest 2021

27.10.2021

Třetí ročník Open ART Fest se o víkendu uskuteční po tříleté pauze na Výstavišti v Holešovicích. Vzhledem k rekordnímu zájmu výtvarných umělců z Česka i ze zahraničí naplní autorské minigalerie pravé křídlo i střední halu Průmyslového paláce. Unikátem tohoto festivalu je fakt, že všichni tvůrci budou po celou dobu přítomni ve svých stáncích a osobně představí svá díla návštěvníkům. Výstava je zároveň prodejní.

V Praze se představí publiku více než 230 výtvarníků různých žánrů. Malíři, sochaři či fotografové obsadí plochu 5,5 tisíc metrů čtverečních. "Bohužel restrikce spojené s pandemií covidu-19 velmi zasáhly výtvarníky a úplně změnily také to, jak svá díla představují světu a prodávají. Většina těchto aktivit se přesunula do online světa, ale to nemusí každému vyhovovat. Už nám zkrátka chyběla fyzická vůně malířských barev. Při posledním festivalu v roce 2018 se potvrdilo, že projekt, ve kterém mají autoři neomezenou možnost představit svou tvorbu světu, má velký úspěch. Pro výtvarníky je to skvělá příležitost vybrat to nejlepší a nabídnout svá díla publiku. Zároveň mají možnost srovnávat a navazovat kontakty. Pro návštěvníky je to zase příležitost prohlédnout si výsledky tvorby výtvarníků z posledních let, kdy možnosti vystavovat a prodávat byly velmi omezené," vysvětluje pořadatel Jiří Doležal.

Unikátem Open ART Festu je neustálá přítomnost všech autorů v jejich minigaleriích, kde mají možnost bez omezení vystavit vlastní vybraná díla a také osobně hovořit s návštěvníky. Ti mohou na místě díla zakoupit, a to za smluví ceny a bez provize. Pořadatelé zajistí zdarma zabalení zakoupených děl.

V sobotu proběhne vyhlášení soutěže "Hledá se YETTI", jejíž výsledky vychází z hlasování veřejnosti v uplynulých týdnech. Na webu Open ART Fest hlasovalo více než 15 tisíc lidí. V průběhu festivalu se uskuteční také doprovodný program, workshopy apod. Sobotní program vyvrcholí koncertem zpěváka Xaviera Baumaxy.

Pro vstup na festival je nutné prokázat se potvrzením o bezinfekčnosti. V případě potřeby je možné otestovat se zdarma před vstupem do Průmyslového paláce.

"Věřím, že tento ročník bude unikátní. Zaprvé je tu unikátní škála výtvarníků, od etablovaných profesionálů přes experimentátory a velmi originální tvůrce až po studenty prestižních výtvarných škol. Ti všichni mají potenciál zaujmout publikum, každý je originální a každý má za sebou pozoruhodný příběh, jak je ostatně přiblíženo ve výstavním katalogu. Zadruhé mají návštěvníci skvělou příležitost koupit si třeba před Vánocemi originální výtvarná díla třeba jako dekoraci do domova nebo kanceláře. Určitě je to cesta, jak namísto sériových grafik investovat do originálů a podpořit třeba umělce z vybraného regionu," doplňuje za pořadatele Jiří Doležal.

Jiří Doležal

www.openartfest.cz

tel: 774 386 323