Slavná dáma s hranostem patří nyní Polsku

Polská vláda odkoupila šlechtickou sbírku, jejíž součástí je i slavná Dáma s hranostajem, obraz, jehož autorství bývá přisuzováno Leonardu da Vinci. Stávajícího majitele tato transakce vyšla na bezmála sto milionů eur, tedy v přepočtu asi 2,7 miliardy Kč.

Z majetku šlechticů do rukou vlády

Znalci však odhadují, že reálná hodnota celé kolekce je ještě vyšší a dosahuje až 2,4 miliardy eur čili v přepočtu na koruny zhruba 64 miliard. Polská šlechtická rodina Czartoryských ji začala shromažďovat již v 19. století. Kromě zmiňovaného obrazu od da Vinciho, který je jedním z nejcennějších děl v polských sbírkách vůbec, obsahuje také malby Rembrandta či Augusta Renoira nebo dopisy skladatele Fryderyka Chopina. Celkem čítá 250 tisíc předmětů včetně 86 tisíc uměleckých děl. Prodejcem byl princ Adam Karol Czartoryski coby prezident Nadace knížat Czartoryských, v jejíž majetku se sbírka do té doby nacházela.

Hovořilo se o tom, že za unikát mínila polská vláda vydat až miliardu eur. Tuto informaci přinesla konkrétně agentura Reuters. Samotný prodej se mimo to neobešel bez kontroverze. Správní rada nadace protestovala proti tomu, že se transakce odehrála bez jejího vědomí, proběhlo jednání pouze mezi ministrem kultury a princem Czartoryským. Který ostatně při podpisu smlouvy uvedl, že se cítí, jako by sbírku daroval.

Ministerstvo chtělo koupí jedinečné série zajistit její zachování i dalším generacím. Proto by současně cenný skvost nyní již neměl opustit domovské Polsko a svoje definitivní místo najde v Národním muzeu v Krakově.

Kdo je vlastně tajemná dáma s hranostajem

Olej na dřevě má rozměry má rozměry 40 x 55 centimetrů. Známé dílo pravděpodobně vzniklo v 15. století. Vyobrazena je na něm Cecilia Galleraniová, mladičká milenka jednoho z da Vinciho mecenášů, milánského vévody Ludovica Sforzy. Obraz je nesignován a nedatován, takže se o jeho původ dodnes historikové přou. Leonardu da Vincimu bylo autorství připsáno teprve koncem 19. století. Odhaduje se, že portrét byl namalován mezi lety 1488 a 1490.