Lenka Martonová

Od roku 2013 žiji v krušnohorském městečku na karlovarsku, které je obklopeno zalesněnými hřebeny Krušných hor. Toto nádherné prostředí na mne působí svou magií a tajemnou krásou, která je velmi inspirující.

Od dětství jsem měla neustálou potřebu něco tvořit, ale bohužel se mi nedostalo žádného výtvarného vzdělání. V roce 2012 jsem začala navštěvovat svou kamarádku Mgr. Janu Burianovou, která mě provázela prvními nesmělými krůčky v kresbě a malbě. Zpočátku jsem pojímala tyto naše výtvarné dýchánky jako únik od světa čísel (pracuji jako účetní) a každodenního shonu. Z těchto úniků se stala jakási závislost.

V roce 2015 mi byla nabídnuta možnost vystavit své práce v příjemném kavárenském prostředí v Karlových Varech ve Freedom Café. Tuto nabídku jsem s nadšením přijala. Během příprav mě postihla mozková příhoda. S podporou celé rodiny se nakonec výstava i vernisáž velmi povedla. Nicméně tato příhoda způsobila útlum veškerých mých činností. Stále jsem se pokoušela o malbu, kresbu a jiné výtvarné činnosti, nicméně vše šlo velmi obtížně. V roce 2016 přišla možnost účasti na mezinárodním veletrhu umění ArtFest České Budějovice. Přípravu na tuto událost jsem pojala jako svou vlastní terapii. Když mi byla nabídnuta možnost účasti na Ateliér Art Fest 2017, velmi jsem váhala zda se účastnit či ne. Nakonec jsem tuto příležitost přijala a opět pojala a pojímám jako výzvu s možností další terapie a tvůrčího rozvoje.

V malbě jsem tedy začátečník-amatér, který je teprve na začátku své cesty. Maluji akvarelem, akrylem i olejem, ráda experimentuji s novými postupy, materiály, technikami, maluji vše co mě zrovna osloví. Nejvíce ale preferuji malbu akrylem pro jeho rychlost až akčnost, která umožňuje okamžité zachycení momentální vize, nálady, atmosféry. Olej a akvarel jsou oproti tomu spíše meditativnější, pomalé a jemné techniky, se kterými se lze pomazlit. Maluji intuitivně a nerada plánuji. Vždy mám sice představu o tom co budu malovat, jak by měl finální obraz vypadat, ale v tvůrčím procesu moc nevnímám co, proč, jak. S oblibou říkám "Šmrdlikám si tak jak cítím a vnímám" a při procitnutí, tedy dokončení obrazu se často divím co vzniklo. Největší inspiraci mi samozřejmě přináší všudypřítomná příroda, její struktury a ženská tématika, tedy ženy.

https://www.facebook.com/L.MArt01?fref=ts

https://l-mart.webgarden.cz/

https://www.instagram.com/lenkamartonova/

E-mail: L.MArt001@seznam.cz