Litografie Boba Dylana v Praze

Amerického písničkáře Boba Dylana má veřejnost v paměti především jako hudebníka. V textech jeho písní se výrazným způsobem otiskuje politika, filosofie, literatura a rezonují v nich i sociální otázky. Čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu je ovšem činný i výtvarně.

Bob Dylan znovu v Praze, tentokrát coby výtvarník

Zpěvák již v minulosti vystavoval v Dánsku svoje akryly a kresby, k nimž ho inspirovaly cesty po Brazílii. V loňském roce zase proběhla výstava v Londýně, která byla dosud tou největší v jeho kariéře. Nyní se s tvorbou známého umělce budou moci seznámit také čeští návštěvníci. Sbírku v milionové hodnotě odkoupil český galerista Zdeněk Kočík, který ji získal od londýnské galerie Halcyon. Kočíkově Gallery of Art Prague se tak podařilo získat skutečně exkluzivní kolekci, která obsahuje hned pětapadesát litografií.

Amerika s pop artovou příchutí

Těch vzniklo celkem na devadesát, každý rok autor vydává zhruba sedm z nich. Tématem se umělci staly domovské Spojené státy. Inspirován cestami po USA během svého koncertování začal nejprve vytvářet skici. Podle náčrtů o pár desítek let později vznikly litografie. Bob Dylan tak představí divákům neopakovatelnou atmosféru Ameriky 60. let 20. století. Zaměřuje se hlavně na krajinu s typickými motely, auty, autobusy nebo venkovskými silnicemi.

Sám umělec svou tvorbu komentuje těmito slovy: "Společné téma těchto děl je americká krajina - tak, jak ji vidíme, když jí projíždíme, když před námi leží taková, jaká je. Věřím, že klíč k budoucnosti je právě v pozůstatcích minulosti."

Dílo Boba Dylana je typické především svou pestrou barevností. Kresby jsou pojaté poměrně jednoduše, což je činí přístupným i široké veřejnosti. Rezonují v nich i stopy pop artu. Většinu svých obrazů Dylan namaloval na velké plátno.