Martina Charvátová Skácelová

*1967 žije a tvoří v Brně

Původní profesí stavební inženýrka, která začala využívat enkaustiku jako prostředek relaxace a boje proti syndromu vyhoření během náročné práce. V dětství i dospívání ji pastelky či štětce a barvy doprovázeli na každém kroku.

V roce 2014 ukončila studium arteterapie na Masarykově univerzitě v Brně a právě arteterapeutický náhled na tvorbu určil směr kudy se vydat. K malování se aktivně vrací téměř po 20 letech přestávky. Umělecké dílo vnímá především jako sdělení, vzkazy z našeho nitra, jakýsi translator myšlenek do vizuální podoby. Ve svých obrazech hledá odpověď na to, co nás přesahuje, oslovují ji mystická témata, jejich propojení do současného života formou symbolů a také často ztvárněnými ženami. Přestože jako arteterapeutka upřednostňuje obsah před formou, snaží se o vytvoření vizuálně zajímavého artefaktu, u kterého se divák zastaví a třeba se ho i dotkne. Tak jako ji přitahují zajímavá témata, hledá i zajímavá a neobvyklá spojení výtvarných technik.

Malbu horkým voskem studovala u zkušenějších kolegů zejména v zahraničí. Nejvíce byla ovlivněna německou arteterapeutkou Annou-Marii Aigner, která ji naučila jako enkaustika myslet a nejenom opakovat zaběhnuté postupy a otevřela jí dveře do světa kombinované enkaustiky.

Typická je pro ni kombinace voskové malby a pastelů, které pomocí horkého vzduchu spojuje do celku.

V posledním roce nachází svůj hlavní vyjadřovací prostředek ve strukturálních podkladech, učarovává ji práce se špachtlí, modelace a následné dotvoření díla pomocí akrylové malby. Ani zde neopouští experiment a ráda se nechává unášet kombinací suchého pastelu a akrylu.

Má za sebou několik společných výstav zejména v jižních Čechách, ale i v Praze. V roce 2015 získala galerijní cenu na 3. ročníku Artfest České Budějovice. Její obrazy jsou většinou určeny do soukromých sbírek a tak její tvorba přináší velkou radost a uspokojení nejen jí samotné, ale i druhým.

https://www.facebook.com/M-Ateliér-Enkaustika-Arteterapie