Michaela Žemličková

Kresba je médium, kterou považuji za latinu v umění.
Žiji a tvořím v Českých Budějovicích. Studovala jsem u akademického sochaře a pedagoga Františka Postla. Používám klasický způsob kresby perem a štětcem. Zpočátku jsem experimentovala s akrylem a akvarelem, ale když jsem se poprvé dostala k peru, štětci a černé tuši ...zamilovala jsem se a už jsem ji přes dvacet let věrná ;-). Tvořeni je nekonečný přiběh a pro mě zázračný lék. V mých dílech převažuje černá a bílá, ale nevyhýbám se ani barevným kombinacím propojením perokresby s akvarelem. Fascinuje mě minimalismus a figurální tvorba. Tvořím za použití méně výrazových prostředků, což je někdy složité, ale pro mě velkou výzvou. Mám ráda jednoduchost a čisté linie....Snažím se, aby má díla byla hravá, radostná, plná energie, nálady..."vyprávím" o ženskosti, eleganci, jemnosti, něze, vášni, mateřství...

Součástí každého díla bude láhev mého oblíbeného vinařství "Víno Vaca", kde jsem se podílela na limitované edici s moji perokresbou. Toto vyjímečné víno s mou etiketou bude možné zakoupit i samostatně.  

MgA: František Postl :

Kresba, záznam, myšlenka, to vyjádření přímo souvisí se základní potřebou sebeprezentace a chtění něco sdělit. Umělkyně, která se vám představuje, ctí jednoduchý princip počáteční linie, výrazového prostředku, který je definován několik tisíc let. Technika kresby tažená jedním tahem, někde zvýrazněná, silnější, někde slabounká, píchající do bílé prázdné plochy papíru. Silnější a slabší tahy evokují samotné dýchání, rytmus, který intuitivně vytváří svébytnou kompozici. Výtvarná askeze Michaely Žemličkové umožňuje zpracovávat různá témata osobitým stylem. Architektura kresby zůstává stejná u postav lidí, portrétů nebo dalších různorodostí. To, co diváka vtáhne do nitra její kresby, není agresivita, nucená vulgarita nebo touha šokovat, ale křehká poetika černobílých kreseb. Michaela nepotřebuje pro svůj klid tuny pastózních nánosů barev na banálně velkém plátně, síla je v jediném tahu tužky, fixu, tuše, tak samozřejmém tahu,jako je její život. Umělkyně nám záměrně neukazuje abstraktní umění, ale stylizaci, která tajemství a snové myšlenískrývá až v druhém pohledu na kresbu. Když se zastavíme, zjistíme, že vidíme krajinu z linií, čar a hmoty kresby, která znázorňuje přesně to, co si autorka zamane. Michaela pracuje vždy v cyklech, které ji zajímají, někdy se ke svým původním myšlenkám vrací a vybrušuje svou kresbu jako diamant. Kresba, na kterou se zadíváte delší čas, má schopnost vrýt se vám do paměti a zůstává tam. Zůstává tam spolu s autorkou, protože osobnost umělkyně se zrcadlově promítá do její tvorby. Proto je dílo Michaely nezaměnitelné a výjimečné. Když mám definovat Michaelu jako umělkyni, nesmím zapomenout na mezilidské vztahy, které jsou studnou pro její tvorbu. Pozorování a společnost její tvorbu ovlivňuje, ať už je smutná nebo veselá. Je pro ni nezbytností pracovat vždy namístě, které má své kouzlo, klid a Genia loci. Michaela Žemličková se umí na svět dívat lépe než kdokoliv jiný, je to mistr pozorování. Posledním pilířem její tvorby je pracovitost, linka, která musí být dokonalá. Jako bychom slyšeli "Tu linku překreslím, třeba po sté, ale musí být po mém".

MgA. František Postl

www.postlsocha.cz

Kontakt:

www.zemlickova.art

FB: Michaela Žemličková

FB: Michaela Žemličková ( umělec)

IG : zemlickova_michaela

https://www.ibestof.cz/umeni-a-kultura/michaela-zemlickova---malirka.htmlHledá se YETTI 2021

Hlasujte pro neobjeveného nejlepšího umělce našeho festivalu! Hlas lidu je hlas boží. Každý může hlasovat pouze jednou. Prvních deset umělců dostane krásnou medaili a první dostane pohár YETTI 2021 - nejlepší umělec pro letošní rok.

Takže vzhůru na hlasování a držíme palce! https://www.survio.com/survey/d/G4F1B6T2B6Z8I3A6P

Vyhodnocení soutěže " Hledá se YETTI 2021" bude v sobotu 30. 10. 2021 v průběhu našeho slavnostního večera na festivalu.