Michal Těhel

Narodil jsem se 4. června 1975 v Ústí nad Orlicí. Celé dětství jsem prožil v malebném městě Brandýs nad Orlicí, kde žilo mnoho významných osobností jako např. Jan Amos Komenský. Vyučil jsem se elektrikářem a vlastně až do vojny v roce 1994 mne nikdy nenapadlo, že bych mohl malovat.

Výtvarnou tvorbu jsem poprvé zkusil právě v "zeleném" a hned po vojně jsem si tedy koupil své první olejové barvy a začal tvořit. Zpočátku jsem se učil technikám vlámských mistrů tím, že jsem maloval kopie jejich mistrovských děl. Čím více jsem propadal kouzlu malby, tím více jsem hledal, který způsob by nejlépe odpovídal mému vidění světa. V okamžiku, kdy jsem se seznámil s díly Salvátora Dalího a zkusil si některá z nich rovněž kopírovat, bylo o mém zaměření rozhodnuto. Obrazy, které v čistých liniích a nepřeberných barevných odstínech vyjadřují nejen náladu ale doslova i myšlenku či dění v režii malíře - to je mé vidění surreálného světa. Velmi rychle jsem tak přešel ke svým vlastním námětům a dílům. I do mé tvorby se samozřejmě promítají jednotlivá více či méně spokojená období mého života a jejich ponurost je patrná z čtyřleté tvorby mezi lety 2006 - 2010. Začarovaný kruh jsem protrhl zdokonalováním se v jednotlivých technikách, studováním ve specializovaných výtvarných kurzech a zejména odhodláním tvořit tak, aby mé práce přinášely radost ze života a ne jen ponuré stesky.

Většinu mé tvorby tedy činí díla surrealistická, ale protože mám blízko k technice, tak rovněž díla realistická v podobě různých obrazů aut a zejména motocyklů. Své dovednosti si chystám rozšířit i v oboru realistického portrétu svou účastí v kurzu světoznámého malíře pana Alexandra Pavlova.

S mými obrazy jste se mohli setkat na těchto výstavách:

1999 Brandýs nad Orlicí, Zámek

2013 a 2014 výstavy v Grandu v Pardubicích

2014 Galerie J.B. spektrum Vokšice u Jičína u akademika Josefa Bucka

2014 Liberec, Futurum

2015 Ostrava

2016 Ústi nad Orlicí

2017 Galerie Lapidarium, Praha 1

Součástí mé výtvarné činnosti je i zřízení a spravování FB skupiny - Prodejní a výstavní galerie obrazů a kresby - pro malíře, s jejichž spoluprací organizuji aukce ve prospěch malých pacientů nebo výzdobu dětských nemocničních oddělení našimi výtvory.

www.tehel-michal.webnode.cz

tehys@seznam.cz

+420 735 976 190

facebook/Michal Surrealista Těhel