Pátek

11.45-12.30

Slavnostní zahájení - Opening Ceremony

- přivítání účastníků

- poděkování sponzorům

- Malováni pro nadační fond dětské onkologie Krtek - představení

- úvodní slovo

- přípitek


13.00-13.15

Rozhovor s Lucií Heverovou (firma Artuare)

ARTUARE je prodejní online galerií s nabídkou originálních uměleckých děl od současných českých a slovenských výtvarníků. Vznikli jsme z entuziasmu a lásky pro umění s cílem přibližovat umění lidem a začleňovat ho do každodenního života nás všech. Chceme vám ukázat, že nakupovat umění současných tvůrců je dostupné, zábavné a navíc snadné, protože vše už jde domluvit online. Chcete obraz nejprve vidět a s výtvarníkem se seznámit? Chcete vidět vizualizaci poptávaného díla ve Vašem interiéru? Nebo chcete obraz rovnou na míru? Nic z toho pro nás není problém.

Kromě přímého prodeje výtvarných uměleckých děl nabízíme také další služby, které cestu k umění usnadňují. Jsou jimi

Konzultace a poradenství z oblasti výběru uměleckých děl a jejich začlenění do interiérů a exteriérů;

Organizace vzdělávacích seminářů z teorie umění nebo i praktických výtvarných workshopů;

Služba arts concierge, která umožní být s uměním v kontaktu i na cestách. Připravíme uměleckého online průvodce nebo budeme Vaším osobním kurátorem při prohlídce galerie.

Zabýváme se též arts managementem, tedy řízením a komunikací projektů v oblasti kultury, umění a architektury.

ARTUARE chce být Vaším průvodcem na cestě za inspirativním prostředím a učinit Vám tuto cestu co nejsnazší a co nejpohodlnější.

https://www.atelierartfest.cz/artuare/


13.30-13.45

Rozhovor s umělkyní Andreou Ehret - v sobotu bude vytvářet LIVE PAINTING PERFORMANCE kde se bude tvořit obraz který bude poté prodán na místě formou "aukce"

Slovenská umelkyňa - maliarka, lektorka a arteterapeutka, ktorá žije a tvorí v Prahe. Vo svojej tvorbe sa koncentruje hlavne na abstraktnú expresívnu olejomaľbu, rada objavuje nové cesty a prístupy k tvorbe. Pravidelne vedie workshopy arteterapie pre deti i dospelých, kde v súlade s jej vlastným videním sveta uplatňuje výtvarnú tvorbu ako nenásilný spôsob ľudskej transformácie. Venuje sa i živej prezentácii - live performance painting v interakcii s hudbou a tancom.

Maľbu študovala u akad. mal. Dušana Srvátku a Mgr. Art. Prokipa Kolysnika. Andrea hlboko verí, že umenie má liečivú silu. Vychádza z intuitívnej perspektívy, tvorba je pre ňu balančný akt, kde stráca i nachádza sama seba. Svoje práce vystavovala v rámci individuálnych i kolektívnych výstav doma na Slovensku, v ČR, v Nemecku, i v USA. Jej diela sú súčasťou súkromných zbierok po celom svete.

https://www.atelierartfest.cz/andrea-ehret/


14.00-14.15

Rozhovor s umělkyní Márií Lašovou

Narodila sa v roku 1969 v Lipanoch, študovala na PU v Prešove a KU v Ružomberku.

Výtvarníčka PaedDr. Mária Lašová maľuje už takmer dvadsaťtri rokov. Od zátiší, krajinárskych výjavov, obrazov dediniek a architektúry vidieka sa dostala vplyvom svojho záujmu o dizajn k citlivým a jemným maľbám s motívmi kvetín či najnovšie k portrétom a fantastickým figurálnym kompozíciám.

Jej žensky elegantné plátna sú naplnené výrazom pokoja, nádeje, príjemnosti a miloty. Oslovujú nás svojou čistou krásou a uchvacujú nie komplikovaným tvaroslovím či prešpekulovaným konceptuálnym pozadím, ale autentickou emocionalitou a prívetivou jednoduchosťou. Zážitok z jej vizuálnych výpovedí, ktoré realizuje špachtľami najčastejšie akrylom a olejom by sme mohli označiť ako očistu. Diela Márie Lašovej sú zvláštnym spôsobom schopné upokojovať a esteticky i emocionálne nasýtiť interiér miestnosti, v ktorej sa ocitnú i vnútro diváka..

https://www.atelierartfest.cz/maria-lasova/


14.30-14.45

Rozhovor s umělkyní Annou Tyrolerovou

Jsem výtvarnice , která se po létech praxe ve školství a kultuře odhodlala věnovat plně své práci , která je pro mě vším. Pokouším se o umění srozumitelné , ničím nezatížené , takové , aby člověk dospělý, ale i dítě nemuseli hledat , co že se za tím asi skrývá . Při styku s uměním si musíme užívat naplno své pocity , nálady , barvy a tvary , které v nás konkrétní objekt vyvolává.

Nemusíme se jen dívat , ale můžeme také sahat , dotýkat se , hladit ....

Snažím se o tvorbu originální , kdy každé dílo dostává nejen svou podobu , ale také svoji "duši".

Mám ráda staré věci a staré domy, které svou duši již mají. Mám ráda život se vším, co nám přináší. Mám ráda anděly, na které si sahnout nelze... A mé oblíbené téma ?

https://www.atelierartfest.cz/anna-tyrolerova/


15.00-15.15

Rozhovor s umělcem Radkem Šmachem

Věnuji se převážně abstraktnímu expressionismu a okrajově geometrické abstrakci. Mé obrazy jsou zařazovány do kolekcí "SAATCHI ART SELECTS", "Best of the Month" a jsou doporučovány kurátory SAATCHI ART sběratelům a interiérovým návrhářům po celém světě.

Díla jsou zastoupeny ve sbírkách v USA, Anglii, Itálii, České republice a na Ukrajině.

K tvorbě používám vlastnoručně vyrobené nástroje a rád zkouším nové postupy a techniky. Na malování mě baví stav, kdy se malíř, obraz a proces malování stávají jedním celkem, nejsou zde žádná očekávání a ruce spontánně malují to co "právě je".

Narodil jsem se v roce 1976 v Opavě. Vystudoval jsem marketing na vysoké škole VŠB-TU Ostrava. Od roku 2011 se věnuji malbě pod vedením akademické malířky MgA. Mimozy Botsin a MgA. Petra Rašky. Absolvoval jsem inspirativní kurz u britského malíře Davida Johna Lloyda.

https://www.atelierartfest.cz/radek-smach/


15.15-15.30

Rozhovor s umělcem Ihorem Bychkivskyy 

Ihor Bychkivskyy /* 1970/- pochází z krásného starobylého města Lvov (Ukrajina). V Praze žije od roku 2000. Malbě se věnuje ve svém volném čase od roku 2012. Předlohy volí různě, dle toho co jej právě osloví. Jsou to krajiny, květiny, zvířata, lidé, zátiší nebo abstrakce. Ke konkrétnímu malířskému proudu se neřadí, ale je mu blízký New impressionismus. Maluje své obrazy špachtlí, a preferuje malbu olejem. Jeho obrazy se vyznačují pestrou paletou barev, díky čemuž jsou snadno čitelné a rozpoznatelné.

"Mám rád barvy, které tak postrádáme v běžném životě. Svět je příliš dynamický a moderní. Proto občas postrádá i barevnost"

Vystavuje od roku 2012 a má za sebou již 12 výstav. Od roku 2014 je členem Volného sdružení umělců Jižních Čech. Na mezinárodním veletrhu uměni ArtFest 2014, kde jeho obrazy sklidily obrovský úspěch a získal Galerijní cenu ArtFestu 2014. Většina jeho obrazu je prodaná a zdobí interiéry v Německu, USA, Rakousku, Francii, Singapuru, Rusku, Ukrajině a také zde v České Republice.

Mimo jiné se věnuje i fotografováni. Jeho práce (foto a obrazy) jsou k dispozici na www.fotoart-studio.cz

https://www.atelierartfest.cz/ihor-bychkivskyy/


15.30-15.45

Rozhovor s umělkyní Marcelou Lilling Polákovou

Maluje na přírodní hedvábí, pořádá kurzy, workshopy

Vlastnosti hedvábného vlákna ji zaujaly na tolik, že se věnuje již výhradně malbě na hedvábí. Tato technika vyžaduje jistou dávku pokory, trpělivosti a improvizace. Od roku 1998 maluje obrazy výhradně na přírodní hedvábí. Motivy jsou většinou abstraktní, nebo přírodní. Ráda kombinuje barevné variace a s nadšením odhaluje další možnosti této mimořádné techniky. Tvary a barvy mají v člověku vyvolat klid a pohodu nebo provokovat a vyburcovat. Kromě obrazů vyrábí na zakázku hedvábné paravány a atypické širmy. Ráda se o své zkušenosti dělí na veřejných kurzech a workshopech. Nejvíce miluje práci s dětmi, kde se setkává s bezbřehou fantazií a nadšením.

https://www.atelierartfest.cz/marcela-lilling/


16.00-16.15

Rozhovor s umělkyní Mariannou Machalovou

MariannaMachalová - Jánošíková se narodila v roce 1972, pochází z města Michalovce na východním Slovensku. V patnácti letech se u ní začaly projevovat potíže se zrakem jako následek vážného onemocnění. V osmnácti letech ukončila střední školu maturitní zkouškou. Prognóza lékařů byla už v tomto období neúprosná a bylo zřejmé, že Marianna přijde o zrak. Aby byla později jako nevidomá schopna postarat se sama o sebe a žít i s tímto postižením, absolvovala vzdělávací a rehabilitační kurz ve specializovaném centru v Levoči na Slovensku. Když jí bylo dvacet dva let, naplnily se prognózy lékařů a Marianna zcela přišla o zrak.

V roce 1990 dokončila kurz školitele Braillova písma a poté vyučovala dospělé nevidomé. Později začala učit i nevidomé děti, kde využila jako prostředek pro názorné vysvětlování vnímání a chápání okolního světa modelování z hlíny a jiných materiálů. Tento zájem se stal pro Mariannu prostředníkem, pomocníkem a možností, jak se vyrovnat se svým životním údělem. Pod svým dívčím jménem Jánošíková vytvořila v roce 1994 svou první sochu, v roce 1995 otevřela na Slovensku v Michalovcích vlastní ateliér. V roce 2000 se Marianna účastnila světové abilympiády v Praze. Byla úspěšná a na dané téma se umístila na druhém místě. Kromě vlastní tvorby se věnovala dětem a vedla zájmové kroužky zaměřené na keramiku a modelování ve slovenských školách a školkách.

V roce 2001 získala ocenění "Slovenka roku". Toto ocenění je udělováno ženám talentovaným, úspěšným nebo s výjimečnými výsledky v různých oblastech života. V roce 2003 se vdala a odstěhovala za manželem do České republiky.

V letech 2003-2005 studovala v Bratislavě pod vedením akademické sochařky profesorky Jaroslavy Šickové obor arteterapie a studium zakončila certifikátem. Od roku 2002 své sochy a plastiky začala vystavovat. Od té doby vystavuje na samostatných výstavách. Několik plastik z její tvorby z let 2007-2009 zařadila do své sbírky Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě . V roce 2004 si Marianna otevřela vlastní ateliér. Kromě vlastní tvorby také pořádala kurzy modelování pro dospělé a děti, vedla zájmové kroužky. V roce 2010 se Marianně a jejímu manželovi narodila dcera. S rodinou žije ve Valašském Meziříčí.

V současnosti se Marianna věnuje jen vlastní tvorbě . Realizovala řadu samostatných výstav a účastní se také benefičních akcí. Svou sochou podpořila například Nadační fond Mathilda. Jak sama říká: "Moje tvorba a práce je mým potěšením a radostí. Umožňuje a ulehčuje mi překlenovat bariéry, které mi ztráta zraku způsobuje. Přála bych si, aby moje tvorba přinesla trochu radosti do všedního dne i ostatním lidem a pokaždé si velmi takové radosti vážím."

https://www.atelierartfest.cz/marianna-machalova/


16.30-16.45

Rozhovor s umělcem Janem Hachranem

Dovolte mi, abych se představil - jmenuji se Jan Hachran jsem samostatný mladý malíř a výtvarník, který díky svému studiu židovsko - křesťanské mystiky, evropské esoterické tradice a historie vkládá do současného umění nový směr - mým cílem je vytvořit něco nového, krásného, tajemného, něco, co má v sobě mytologický příběh, a také něco, co člověka jako jednotlivce a tím i lidstvo jako celek, duchovně povznese. Můžete si vybrat jakékoliv mé dílo - každé je originální svým pohledem na svět, ale zároveň v sobě každé nese poselstvím o tom něčem velikém, tajemném a duchovním, co nás všechny převyšuje. Troufám si říci, že má díla jsou novodobá, ale přeci jen zvláštní.

Jedinečné zpracování nabízí sérii různých obrazů, avšak téměř žádný není osamocen, ale je součástí většího cyklu jiných obrazů, které s ním však souvisí a zároveň jeho význam doplňují a povyšují. Díla jsou vedena v positivním duchu a dávají energii všem svým divákům, neboť platí jednoduchá teorie, že když do nějaké věci vložíte obrovské množství práce, času a energie, tak tato energie následně z díla vyzařuje pro jiné lidi, kteří ji potřebují. Některé mé obrazy již mají své spokojené majitele, např. ve Švýcarsku a Německu.

Působivý a hodnotný formát má moc rozjasnit jakýkoliv interiér. Pokud mu dopřejete nasvícení přímým světlem, rozzáří se navrstvené zlato a obraz vydá krásný efekt.

Kromě sítotisku na zlatou fólii zahrnuje má tvorba i pestré spektrum dalších výtvarných aktivit, včetně designových dámských šátků, práce se sklem, knižních ilustrací nebo výroby kovových pánských doplňků jako jsou například manžetové knoflíčky, spony do kravaty nebo odznaky do klopy. Pracuji i s historickými a tradičními tématy a při zpracování svých výrobků využívám tradiční česká řemesla.

Za sebou mám už několik různých výstav a mé obrazy můžete již najít ve sbírkách v naší zemi i v zahraničí.

https://www.atelierartfest.cz/jan-hachran/


17.00-17.15

Rozhovor s umělcem Janem Matějákem

Jan Matěják se zabývá především tvorbou klasických olejových maleb se zaměřením na realistické zátiší a portréty. Specializuje se především na renesanční lavírovací techniku a na studium technických aspektů staromistrovských technik. Jeho cílem, je znovuobjevení kvalit, zručnosti a znalostí starých mistrů.

Pokud navštívíte muzeum a prohlédnete si obrazy malované vlámskými mistry, zjistíte, že kvalita barev a celkový stav obrazů je i přes jejich stáří vynikající. Obrazy vypadají jako malované v nedávné době. Tato skutečnost vychází z vlastního technologického postupu a použitých materiálů, který je třeba dodržet, aby si olejomalba zachovala potřebné kvality. Podstatou techniky vlámských mistrů je kladení systémů podmaleb a barevných vrstev přes sebe. Nanášení jednotlivých vrstev malby způsobuje, že vrstvy mezi sebou prosvítají a tím vznikají takové barevné efekty, které nelze docílit jinou technikou (např. malováním Alla prima).

V průběhu času dochází k tomu, že se oxidací mění index lomu světla jednotlivých vrstev malby. Obraz se tak stává časem ještě zajímavější, protože jednotlivé barevné vrstvy jsou stále více průsvitné. Jedná se o poměrně náročný a zdlouhavý postup. Vzhledem k tomu, že před započetím malování jedné vrstvy je třeba, aby předchozí vrstvy malby byly suché, je tato technika velice časově náročná. Každá vrstva potřebuje čas ( 1 až 5 týdnů) na proschnutí, a proto je dobré pracovat na více obrazech najednou. Vzhledem k dlouhé době schnutí vrstev je vhodné malovat např. 5 až 8 obrazů souběžně. Každý s těchto obrazů se pak nachází v různé fázi postupu a tím se lze vyhnout nutnému čekání, až obraz dostatečně proschne.

https://www.atelierartfest.cz/jan-matejak/


17.30-17.45

Rozhovor s umělcem Michalem Janovským

Českolipský malíř Michal Janovský narozený 7.12.1984.

Ve volné tvorbě se věnuje především suchému pastelu, pořádá víkendové workshopy po celé ČR, věnované této technice. Podílí se na obnově drobných sakrálních památek především v Českém Švýcarsku a v severních Čechách.

Pro svou typickou techniku malby a kresby suchým pastelem konfrontuje protipól ženy a muže, krásy a ošlivosti...

Skrze svá díla se publiku představuje jako umírněný výtvarník plovoucí na emoci leknínu jako jím vyobrazené dívky s jemně propracovanými konturami každého detailu, stejně jako právě propuštěný názorový vězeň, jemuž bylo odepřeno stvárnění tvrdé až apokalyptické mystiky brutálního a perverzního rázu.

https://www.atelierartfest.cz/michal-janovsky/


18.00-18.15

Rozhovor s umělcem Radkem Skopcem

Charakterizuji se termínem "solitér autodidakt". Vždy jsem u sebe rozvíjel svoji schopnost vnímání a vrozený cit vystihnout tvar a linii. Postupně jsem se letitým snažením volně posouval k poznání nových výtvarných technik materiálů a procesů. S tímto přirozeným vývojem se zrodil osobní svérázný vizuální jazyk - fascinace strukturou narušených ploch, textur prasklin - v dnešní době tuto technickou formu kombinuji (do hloubky) s psychickým obsahem.

Obrazům dominuje méně či více struktura-hmota, která pomocí stopy a textury různých materiálů zesiluje na působivosti, a tím se stává silným nositelem sdělení. Jednotlivé vrstvy této tvorby se dají rozdělit do několika fází:

Fáze podvědomí

V prvotní koncepci díla důvěřuji svému vrozenému instinktu, emocím a fantazii. V tomto jdu naproti náhodě, která se mnou - k mému úžasu - vždy spolupracuje, a tím se výrazně podílí na finálním výsledku díla. V počátku procesu se mi však obraz (plocha) stává doslova protivníkem, se kterým dochází k osobní dramatické konfrontaci.

Fáze smyslného plození

V této fázi dávám vzniknout jednotlivým vrstvám a různým tvarům, které promyšleně citlivě nanáším, abych poté zase úmyslně ty samé vrstvy a linie hrubým zásahem ničil...

Fáze destrukce

V plochách a hloubce narušuji, brousím, škrábu, drásám (páchám regulérní násilí).

Tyto fáze plození a ničení se opakují, dokud mezi oběma stranami nenastane vyvážená harmonie a uvolnění napětí. Díky tomuto osobitému nekonvenční-mu tvůrčímu procesu lavíruji mezi lyrickou abstrakcí v kombinaci s figurálně-portrétovými kompozicemi, zobrazováním archetypálních motivů rozmanitých biomorfních tvarů.

Věřím, že toto mé mentální a obrazové sdělení může obohatit Vaše vnímání, smysly, ale i city a srdce.

https://www.atelierartfest.cz/radek-skopec/