PAVEL LACKO

Narodil jsem se 24. května 1982 v Olomouci. Zde jsem žil do roku 2014. Nyní pobývám ve Šternberku. V roce 2000 jsem se vyučil modelářem. Oboru jsem se nikdy nevěnoval. Od roku 2002 do roku 2014 jsem pracoval jako seřizovač a v součastnosti pracuji na obdobné pozici v továrně na válečková ložiska. Výtvarné vzdělání nemám a výtvarničení není ani mým zdrojem obživy. Jsem samouk. Tvorba pro mě však není jen koníčkem. Cítím se býti spíše umělcem co se živí jako dělník, než jako dělník co má koníček malování.

Nemám výtvarné školy, nemám doktrínu. Má inspirace přichází z okolního světa zkrze duši a podvědomou paměť. Ve výsledném díle pak nelze zapřít prostředí ve kterých se pohybuji. Fabrika, nádraží, město... Toto všechno co neustále vnímám pak filtruji a dotvářím ve vlastní světy s jasným "tvarokonceptem". Vznikají tak poloabstraktní obrazy připomínající něco z našeho lidského světa. Co to však je? Pro každého něco jiného. Každý máme jiný filtr. Technika kterou používám je olejomalba na plátno na rámu.

Tvorbě se věnuji zhruba od roku 2000, intenzivněji jsem začal tvořit, ale až po roce 2010, kdy jsem začal malovat velká plátna. V roce 2014 jsem pak měl tu možnost zúčastnit se kolektivní výstavy amatérských umělců v Brně. V roce 2016 jsem pak měl výstavu v divadelní kavárně v Olomouci, kde byl představen průřez mojí dosavadní tvorbou. Poslední výstavu jsem měl v infocentru ve Šternberku v roce 2020, kde jsem představil cyklus "součástci".

V součastnosti se věnuji také ilustracím.Chystám například charitativní pexeso pro děti, jehož výtěžek z prodeje půjde na pomoc opuštěným a týraným psům. S kamarádem, také umělcem Vincentem Chignierem jsme založili spolek, abychom mohli uspořádat výtvarný týden ve Šternberku. Ten by měl letos v srpnu proběhnout.

Na Open Air Festu chci představit a případně nabídnout své poslední. Tvořené především loni a letos. Společně s kolegou Vincentem chceme odprezentovat šternberskou tvorbu a pozvat taky na náš festival.

Kontakt:

Facebook: @lackoart