Pavel Michalica

*1977 žije a s malováním koketuje v podhůří bájného Blaníku

Původní profesí strojní mechanik ve sklárnách Kavalier v Sázavě ve vývojové dílně. V té době dokázal kreslit a číst pouze technické výkresy. Dodnes ho strojařina velice baví a jen máloco si nechá spravit nebo vyrobit od někoho jiného.

K malování se dostal až prostřednictvím své kreativní manželky Věrky a ze začátku vůbec nevěřil, že by mohl někdy malovat tak, aby to bylo ke koukání. Od roku 2001 byli s Věrkou zakladateli zájmových kroužků keramiky ve více než třiceti základních a mateřských školách ve třech okresech. Po přeškolovacích kurzech s pedagogickým zaměřením dlouhou dobu působil jako lektor a pořadatel kroužků keramiky. Kreativní činnost ho naplňovala především skrze radost dětí, které mohl něco hezkého naučit a tak prošel řadou kurzů malování včetně certifikace metody Bob Ross, aby mohl svou dovednost předávat i dospělým.

Od roku 2011 vyučuje děti i dospělé malovat olejem technikou "Alla prima", což je přímý, velmi dynamický styl způsobu malby. Při malování krajinek jde o spontánní malování, které v nás utváří krásný pocit volnosti a svobody. Je to rychlá, jednoduchá a efektivní technika vycházející z principu dodržení "kroku za krokem" dle odborného vedení lektora při které si namaluje vlastní obraz naprosto každý kdo chce. A to i přes různé bloky získané již ve školním věku, kdy mu někdo vsugeroval nebo hůř zesměšnil ho před celou třídou, že malovat neumí nebo že má svůj výtvor příšerný. Takto poznamenaný člověk si v sobě mnohdy nosí mučivou představu, že nic neumí, nedokáže, že nemá nadání nebo talent a má tak mylné obavy z neúspěchu.

Na Pavlových kurzech dochází k postupnému uvolňování emočních bariér a počáteční obavy a strachy se mění v radost a nadšení z namalovaného obrazu. Účastník takového kurzu je pak na sebe hrdý, že to dokázal, domů odchází s úsměvem a s nezapomenutelným zážitkem a to je Pavlovi tou největší odměnou.

Mnoho z těchto úžasných "napravených" duší pak začíná se svou vlastní tvorbou, protože Pavel je učí malovat a malování milovat.

Vyučuje a maluje krajinky, květiny, zvířata vesmír, též dle fantazie a i akrylem. Má za sebou již několik výstav ve středních a jižních Čechách a na Olomoucku.

Mnohé z jeho obrazů již zdobí soukromé sbírky a dělají radost nejen po celé ČR, ale i v jiných zemích světa.

www.veselemalovani.cz

www.pavelmichalica.cz

www.artvive.cz


Zvučné hory
Zvučné hory

Zapomenutá mýtina
Zapomenutá mýtina

Břízy u rybníka
Břízy u rybníka

Klidná zátoka
Klidná zátoka

Kočka
Kočka

Hory v mracích
Hory v mracích

Rudá růže s kapkami
Rudá růže s kapkami

Panda
Panda

Česká krajinka
Česká krajinka

Vlčí máky
Vlčí máky

Bříza na svahu
Bříza na svahu

Tygr
Tygr

Vlkodav
Vlkodav

Král zvířat
Král zvířat