Petr Lichtenberg

Sice nemám rád otřepané fráze, ale jednou takovou musím začít: "malování je moje srdeční záležitost". Věřte ale, že pro mne mají ta slova opravdovou hloubku. S malováním jsem totiž pořádně začal až poté, kdy mi lékaři opravili srdce. Musel jsem podstatně omezit své sportovní aktivity, měl jsem najednou volný čas nazbyt a tak jsem si koupil své první akrylové barvy, dva štětce, jedno plátno ... no a tak vám mě to chytlo ... . Ale popravdě řečeno, nebylo to jenom momentální hnutí mysli. Obrazy mě přitahovaly celý život, navíc můj strýc byl malíř-krajinář a pamatuji si, že jako kluk jsem si představoval, že budu s jedním štětcem odloženým v puse a s druhým v ruce malovat u toho opatlaného malířského stojanu. No, odkládal jsem to dost dlouho a ten stojan jsem si nakonec vyrobil ve 42 letech z již nepotřebné dětské tabule. Dnes již sice mám opravdové malířské stojany, nicméně všechny štětce mám opravdu okousané ...

Nemám žádné výtvarné vzdělání, neabsolvoval jsem žádný výtvarný kurz - ale víte co? Mně je to úplně jedno. Techniku malby neřeším, protože vlastně ani nevím, co bych měl řešit a tak jenom řeším, jestli se mi to, co jsem namaloval, už líbí nebo ještě ne. A v koutku duše doufám, že se mé obrazy budou líbit i někomu jinému.

Zdá se, že se to občas povede, protože jsem obdržel několik ocenění, z nichž si nejvíce cením úspěchu z konce loňského roku, kdy jsem v konkurenci více než 120 umělců obdržel Hlavní cenu vystavovatelů na mezinárodním veletrhu výtvarného umění ARTFEST 2017 v Českých Budějovicích. Za zmínku určitě stojí i druhé místo v mezinárodní soutěži osmi evropských zemí European Art Awards 2016, kde mezinárodní porota vybírala z téměř 240 výtvarných děl.

Kontakt:

www.lichtenbergpetr.cz

p.lichtenberg@seznam.cz

P.S. Vy co malujete: také máte ten krásně zvláštní pocit - snad natěšení, opatrnosti, možná i netrpělivosti - když vezmete to ještě prázdné plátno do ruky?