Petra Kubík Nandrážiová

Malovat, inspirovat, žít. Petra Kubík Nandrážiová opustila svět korporátních stěn, aby se mohla naplno vrhnout do naplnění těchto tří zdánlivě jednoduchých zadání. Zadání, která znamenají naplnění životního snu. Stejnou energii tak vkládá do svých obrazů. Ta má lidem připomínat, že život nepočká.

Petra Kubík Nandrážiová se více než deset let věnovala textu, byla reklamní copywriterkou, básnířkou, slammerkou a šuplíkovou spisovatelkou. Před necelým rokem však pověsila tužku a papír na hřebík a na hřebík začala věšet svoje obrazy. Už nechtěla produkovat žádná další zbytečně pozlacená slova. Říká, že někdy je prostě čas mlčet, otevřít srdce a oči a zlatou hodit na plátno

"Obraz je hra o dvou hráčích. Je to totiž emoce. Autora i člověka, který se na obraz dívá. Ráda proto kombinuju kontrastní barvy i povrchy, styly, nálady, úsměvy i vrásky. S pečlivostí i rozervaností romantického básníka tvořím to, co mi dává smysl. Pro ty, kteří jsou podobně naladěni. Pro ty, kterým můj obraz řekne "ahoj, my dva se k sobě hodíme". Pro ty, jejichž vnitřní hlas zkrátka mluví stejným jazykem."

Jak ji u tvorby rozeznáte? Nemaluje štětcem. Ač jím občas plátno polechtá, nejčastěji do ruky bere kus kartonu nebo špachtli. Někdy ale taky vidličku, drátěnku, kartáček na zuby nebo šťouchadlo na brambory. K srdci i prstům jí přirostla práce s akrylem, díky kterému může používat techniky vrstvení, přemalovávání, cákání, rozmazávání, kombinování, obtahování. Často sahá po výrazných barvách jako kontrast k základovým barvám klidnějším. Fascinuje ji hra barvy metalické, zlaté, kterou umisťuje přes barvu matnou. Důležitými prvky se na obrazech stávají tvary, barvy, plochy, šmouhy. V jejím světě mnohdy potkáte pravé úhly, na které nedá dopustit. "Abstrakce je pro mě svět volnosti, kterému dávám nová pravidla." A pak teprve přichází pozorovatel, který obraz zasazuje do světa vlastního, světa svých vlastních pravidel. A to jí na tom celém přijde nejlepší.

Kontakt:

web: www.obrazobrani.cz

e-mail: petra.nan@email.cz

IG: @kubikovic_petra.art