Srdíčko za Anetku – centimetry pro zdraví

Pokus o nový Český rekord 

Výroba srdce z drátu s účastníky a návštěvníky

Mezinárodního veletrhu výtvarného umění Ateliér ART Fest 9.-11.6.2017 v Praze Holešovicích a na Novém zámku u Lanškrouna.

Jmenuji se Krasava Šerkopová, jsem členkou Cechu českomoravských uměleckých dráteníků a dobrovolnou kastelánkou Nového zámku u Lanškrouna /dále Zámečku/ kde děláme různé České rekordy. Když mi pořadatelé napsali, že vystavovatelé veletrhu budou společně malovat 10 obrazů, které budou v září v aukci vydraženy a výtěžek dostane NF Krtek, napadlo mě, že i když malovat neumím, dalo by se s všemi návštěvníky udělat něco z drátu.

Protože se dá předpokládat účast velkého množství návštěvníků, bude nejlepší způsob omotávání silnějšího drátu drátem slabším a tvorba spirál, kterou zvládnou i děti.

Na metr měděného drátu 0,7 je možno hustými smyčkami namotat až 7 metrů drátu slabšího,0,5. Když se pak tento omotaný metr ještě namotá na tyčku, vznikne krátký díl 7-10 spirál. Děti, nebo senioři mohou namotávat silnější drát na kovovou tyčku a vytvořit neomotané spirály, kterými pak bude srdce lemováno, aby se mohl účastnit skutečně každý.

Z těchto spirál po veletrhu přes prázdniny na Zámečku vytvořím unikátní srdce, které bude v několika věcech rekordní. Ještě nikdy tolik lidí srdce z drátu netvořilo, každý účastník se zaeviduje na prezenční listy a bude se sledovat, kolik lidí se tvorby srdce účastní. Počet použitých metrů drátu bude také rekordní, a může dosáhnout i přes 1000 metrů a srdce bude vážit několik kilogramů. Pro zajímavost, omotat ten jeden metr slabším drátem mi trvá přes hodinu, a jeden člověk by takové srdce hodně dlouho vyráběl a moc by ho bolely ruce.

Takto každý věnuje jen pár minut a namotá centimetr nebo o něco víc a tím přispěje nemocným dětem, které každou podporu potřebují a ještě se účastní unikátního pokusu o Český rekord. Na Zámečku už máme šest Českých rekordů z knoflíků, kterých je tam přes

1 100 000 nasbíráno a vystaveno, dělal se knoflíkový návlek, máme Největší knoflík v republice, a byl nám uznán v Londýně i rekord světový. Osobně mám uznány dva České rekordy,drátované vajíčko ze 102 m drátu a vloni jsem vyrobila půlmetrové srdce z 1370

spirál pro NFOZP. Od r.2010 probíhá charitativní akce Knoflíkiáda, při které se dělají ty rekordy a do současnosti se podařilo získat a využít handicapovanými dětmi i dospělými 500 000 Kč. Jsem sama trvale nemocná, mám 2 stupeň ID a vím velmi dobře, jaké to je,když člověk nemůže a je odkázán na podporu druhých. Proto jsem se rozhodla vytvořit s ostatními toto srdce, a výtěžek z prodeje v aukci s pořadateli veletrhu věnovat NF Krtek. Příběh o Anetce na stránkách fondu mi vehnal slzy do očí a proto tento rekord je tak nazván, na památku usměvané Anetky a výtěžek pro děti, které podporu fondu potřebují právě nyní.

Výroba srdce s návštěvníky tohoto veletrhu bude dalším zajímavým rekordem, a doufám, že se pak vydraží za co největší částku a k tomu je potřebná i mediální podpora, za kterou předem všem děkuji. Krasava Šerkopová

e mail: kastelankazam@seznam.cz

 tel: 776 642 277 

www.novyzamek.cz