Stanislav Peschl

Ještě mi nebylo 10 let, maloval jsem kačera Donalda a psa Pluta na tvrdou čtvrtku papíru A4 pro děti na kožním oddělení, kde pracovala má teta jako sestřička. Když mi pak barvitě líčila, jak se děti z obrázků radovaly, maloval jsem s chutí další a další. Na konci základky jsem vytvořil portrét Jimiho Hendrixe v životní velikosti tuží na balicí papír. Ten jsem pak později věnoval své první lásce.

Na popud mé matky jsem také začal chodit i do umělecké školy, bohužel byla tato škola zaměřena jen cca z 5 procent na malování a zbytek se vyučovalo všem možným jiným druhům umění, jako byly linoryty, modelování apod. To mě ale nebavilo, já chtěl pouze malovat. A tak jsem tam přestal chodit.

Po vojně jsem založil rodinu a na malování jsem si vzpomněl, až mě bylo víc jak 50. To už jsem působil přes deset let ve Švýcarsku. Tam jsem pracoval i ve firmě pro vývoj programů mobilních operátorů, kde bylo mezi zaměstnanci zvykem se navzájem obdarovávat vánočními dárky. Tam mne napadlo namalovat obraz jako dárek.

No a od té doby (1995) jsem začal malovat víc a více. Nejraději maluji přírodu a krajiny. Samozřejmě maluji nejvíce co je nablízku, což byl tehdy ze začátku Curych a okolí a i Alpy. Později, když jsem se přestěhoval zpět do Česka, jsou to Krušné hory a okolí.

A jako všichni umělci na světě mám i já svůj velký vzor. 

Mně učaroval Vincent van Gogh. Jelikož jsem si nemohl dovolit si od něj cokoliv koupit, pár jeho obrazů jsem si namaloval pro sebe v originálním formátu. Jako on se podepisuji jen svým jménem ;-)

www.galerie-stanislav.cz Městská ulička v Curychu

Olej na plátně 80 x 60 cmZámek Český Krumlov

Olej na plátně 50 x 100 cm


Krušné hory

Olej na plátně 60 x 200 cmSedmihorky

Olej na plátně 75 x 100 cm