Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola, Jablonec nad Nisou

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou byla založena roku 1880 v reakci na potřeby rozvíjejícího se bižuterního průmyslu. V roce 1995 byla založena Vyšší odborná škola, která nabízí obor Ražená medaile a mince a vychází tak vstříc požadavkům rozvíjejícího se medailérského průmyslu.

V současnosti škola vzdělává žáky ve dvou oborech. Prvním z nich je Grafický design a druhým Tvorba a vzorování bižuterie se třemi zaměřeními: Design bižuterie a módního doplňku, Kov a šperk a Design grafické a plastické rytiny.

Záběr studia v oboru Grafický design sahá od obecného výtvarného a kreslířského vzdělání přes klasické grafické techniky až po moderní práci grafického designéra s využitím výpočetní techniky. Obor Tvorba a vzorování bižuterie se zaměřením Design bižuterie a módního doplňku je orientován na svět moderního člověka s jeho nároky v oblasti týkající se šperku, bižuterie, zdobení těla a oděvu, designu doplňku a obecně bezprostředního okolí jedince. V rámci zaměření Kov a šperk se žáci věnují kreativnímu zpracování kovů a doplňkových materiálů používaných v oblasti šperku, autorské bižuterie, módních oděvních doplňků a dekorativních předmětů. V průběhu studia v oboru Tvorba a vzorování bižuterie se zaměřením Design grafické a plastické rytiny se v odborných předmětech žáci seznámí se základními klasickými grafickými technikami (linorytem, dřevorytem, mědirytinou, ocelorytinou, leptem) vedoucí až k ilustrační tvorbě a tvorbě návrhů na poštovní známky.

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou odchovala celou řadu významných osobností české umělecké scény a je významnou institucí podílející se na kulturním dění Libereckého kraje.

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola

Horní náměstí 1, Jablonec nad Nisou 466 80

telefon: 778 540 704 (sekretariát)

e-mail: baumannova.martina@supsavos.cz

https://www.supsavos.cz