Sylwia Hacieja

Malířka pocházející z polského Krakowa vystudovala užitkovou malbu v ateliéru ak. mal. Jaroslava Kláta na Soukromé Střední Umělecké Škole Designu v Praze. Pote studovala malířství v Polsku - bakalářské studium v Kolegium Sztuk Pięknych v Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a magisterské studium na Univerzitě Marii-Curie Skłodowskiej v polském Lublinie pod vedením prof. um. Tomasza Zawadzkiego.

Kromě malby Sylwia Hacieja věnovala se grafice, sochařství, keramice a uměleckým instalacím, a aktuálně věnuje se také fotografii.

Malířská tvorba Sylwii Hacieji, je rozdělena do čtyř tématu nebo-li námětu:

- Plavidla prolínající se vodní hladinou.

V obrazech je znázorněno snoubení lodí a vody, nebo-li vztah mezí přírodou a konstrukci plavidla. Plavidla prolínající vodní hladinu zanechávají barevnou stopu, kterou autorka snaží se s přesností zachytit v svých pracích.

- Proměna světla v krajině.

Malířské pátraní po barevné hře světel v proměně krajiny na zlomku dne a noci, která je vlastně "zavěšená" na hranici nokturna.

- Portrét ženy.

Cyklus obrazů "Portrét ženy" vyznačuje se hlavně individuálním přístupem k portrétované osobě, který je zřetelně viditelný v různorodosti barevných provedení a jejích formě emočního znázornění - od expresivní, psychologické až dokonce surrealistické. Každá žena má vlastní vnitřní nádhernou barvu (auru), kterou vyzařuje a tím doplňuje vnější krásu a Sylwia vzala si za úkol uchopit a zdůraznit toto spojeni v portrétu.

- Topografie prostoru (místnosti).

Malířská konfigurace místnosti, která zohledňuje její tvar, barvu a vzájemné vztahy objektů umístěných v daném prostoru.

Mimo jiné Sylwia je organizátorkou výstav pro žižkovský prostor Kukmal Hilda (bývaly Le Boudoir), a pořádala výstavy pro kavárnu a galerii Róza K. a restauraci Mon Ami.

Výstavy:

Během studia na Soukromé Střední Umělecké Škole Designu v Praze - účast na kolektivních výstavách:

1998 a 2000 - Divadlo "Pod Palmovkou". Praha.

1999 - Litografie "Symfonie divadla" vybraná, jako grafická oprava pozvánek na slavnostní zakončeni rekonstrukce Městského Divadla v Karlových Varech

2001 - Divadlo Skeleton, Praha.

2001 - Makromolekulární Ústav Hlavního Města Prahy. Praha.
Během studia na střední škole Sylwia Hacieja byla zapojena do společenských aktivit.
Příkladem toho byla společná realizace ozdobného nástěnného dekorace ve Fakultní Nemocnici v Praze na dětském onkologickém oddělení v letech 1999/2000.

05/2002 - Kulturní Centrum Mlejn - Výstava obrazů s Marií Holanovou. Praha.

01/2007 - Hudební divadlo v Lublině - Výstava studentů Fakulty Výtvarných Umění Univerzity Marii Curie-Skłodowskiej, při příležitosti koncertu organizovaného nadací "W stronę sztuki". Lublin, Polsko.

05/2007 - Kolegium Sztuk Pięknych v Kazimierzu Dolnym nad Wisłą - Kolektivní výstava studentů, reprezentace absolventů školy. Kazimierz Dolny nad Wisłą, Polsko.

05/2007 - Hlavní budova Katolické Univerzity v Lublině - "Galeria 1″ - Výstava keramiky Institutu Umění Univerzity Marie-Curie Slodowskiej - kolektivní výstava keramických práci provedených pod vedením mgr. Alicji Kupiec. Lublin, Polsko.

02/2009 - Cafe Galeria Alternatywa - Výstava fotografií "W Off Czas"- společně s Pawłem Łyjakiem a Andrzejem Krusińskim. Warszawa, Polsko.

02/2011 - Vinárna u Ály - Výstava obrazů z série "Na cestě" a "Kanciapa". Praha

09/2013 - Le Boudoir - Výstava obrazů a fotografii. Mimo jiné byly prezentované - cyklus obrazů "Portrét ženy", obrazy z série "Elusive" a fotografická série "Muertos Žižkov", Praha.

06/2015 - Bardzo Fajny Festival - Vila Štvanice - Výstava polských malířek žijících v Praze. Prezentace obrazu "Čekárna",a grafiky z cyklu "Pohled"
Prezentace fotografii z sérii - "Yacht", "Molo" a "Old Boats". Praha.

06/2015 - Le Boudoir - Výstava fotografii "Žižkov Soul - Backyards" malebné záběry z žižkovských dvorků a zákoutí pražského Žižkova. Praha.

09/2015 - Restaurace Mon Ami - "Voda a vzduch" výstava obrazů a fotografii Sylwii Hacieja a obrazů Moniky Grabowskiej. Praha.

10/2015 - Kavárna & Galerie Róza K. - Výstava obrazů z cyklu "Portrét ženy". Praha.

01/2018 - Galerie U Zlatého kohouta - "Čtyři živly" výstava obrazů Sylwii Hacieja, Zdeny Švancarové, Tiziana Marasco, Moniky Grabowskiej. Praha.

04/2018 - Galerie Žižkovšiška - Výstava obrazů Sylwii Hacieji a Oscara Reye.

Prezentace obrazů z cyklů - "Topografie prostoru", "Proměna světla v krajině", "Plavidla prolínající se vodní hladinou". Praha.

Kontakt:

e-mail: sylwiahacjejart@gmail.com

web: https://www.sylwiahacieja.com