Umění, různorodá podívaná

Co se vám vybaví při slově umění? Skalní malby pravěkých lidí, moderní umění vytvořené naší společností, nebo proslulé řecké verše? Umění nás doprovází na každém kroku ať už se nám to líbí, nebo ne. Pouliční grafity, umělci na ulicích, galerie umění, projevy a tvorba lidí, které spojuje jen jedno, vášeň a láska k umění. To všechno nám zpestřuje a zkrášluje život. Vždyť jen zaposlouchání do nádherné hudby je pro náš sluch něco úžasného. Nástěnné fresky a obrazy jsou pestrobarevná pastva pro náš vybíravý pohled a různorodá poezie s prózou neuvěřitelně krásný osvobozující pocit pro naší duši.

Každý si v umění oblíbí to svoje. Veselé, akční duše může pohltit múza tance, zatímco melancholická duše si zamiluje čtení veršů ve své oblíbené kavárně s chutným nápojem nebo procházení v galerii, která nikdy nekončí. Umění má svého velkolepého hrdého ducha, kterého nikdo nikdy nespoutá. Nekladou se meze barvám, pestrosti, napětí, nápaditosti, fantazii. Ve světě umění je každý svým pánem, který si svůj svět může vytvořit po svém. Člověk potřebuje jen tři věci k tomu, aby vzniklo něco nezapomenutelného. Chuť, nápad a jít si za svým. Vše ostatní potom záleží na okolnostech. Kolik nádherných výtvarných děl vzniklo díky tomu, že si člověk šel hrdě za svou představou. Michelangelova skvostná freska v Sixtinské kapli, Úchvatně tajemná Mona Lisa, Mistra Leonarda. Člověk by si jen mohl domýšlet kolik tajemství ukrývá její nedbalý úsměv.

Výtvarné umění v některých z nás vyvolává pocit klidu, bezpečí, uspokojení. Člověk se najednou cítí plný krásných pocitů, které ho přivádí k radosti. Vždyť barvy perfektně vystihují nálady malíře při malbě obrazu. Odrazují ve výtvarném umění přesnou duševní situaci malíře v každém tahu štětce, který pečlivý malíř udělá. Například červená barva dodává člověku energii a vybírají si jí sebevědomí lidé, ale také cholerici se sklonem k násilí. Kdežto modrou barvu si vybírají melancholické osobnosti a lidé, co potřebují klid. Černá barva zase symbolizuje smutek, sklíčenost, deprese a ve velké míře může způsobit zhoršení duševního a fyzického stavu člověka. Výtvarné umění je úžasné v tom, že žádný tah, myšlenka, nadšení nemůže být naprosto stejné. Je to něco, co vychází z představy a srdce člověka, nikoliv z naprogramovaného stroje. Je to zbytek našeho svobodného projevu na tomto světě. Osvobozující tahy štětce, kombinace všelijakých barev, všechny myšlenky a představy se spojí v něco nezapomenutelně krásného, co už se nikdy nebude opakovat a navždy budeme mít naše pocity a představy vyobrazené v umění.

Umění nás už navždy bude obklopovat od útlého věku matky země, přes verše a malby řeckých malířů a básníků, období středověkých, renesančních a barokních děl až po současné klasické a moderní umění. Umění dělá náš svět snesitelnějším, krásnějším a zajímavějším pro všechny civilizace, které mají své umění. Můžeme jen doufat, že se umění nikdy nepovede zničit, protože pak by nám nezbylo nic jiného než pustý svět bez špetky krásy a originality.