PhDr. Mgr. Zdeňka Čechová

University pedagogue of Multimedia Art CTU Prague, multimedia artist, film director, publicist.

President of the Union Czech Computer and Multimedia Artists.

Choreographer of Křižík's Fountain in Prague.

Zdeňka Čechová patří mezi přední průkopníky počítačového a multimediálního umění v České republice. S jejím jménem jsou spojeny první počítačové obrazy, multimediální umělecké projekty a první realizace CAD/CAM v České republice.

Stála a dodnes stojí u vzniku prvních multimediálních uměleckých show v České republice. Můžeme jmenovat autorská umělecká vodní, světelná a hudební show, která vytvořila pro Zpívající fontánu v Mariánských Lázních a především pro Křižíkovu fontánu v Praze. Dále řadu multimediálních koncertů s významnými hudebními skladateli, symfonickými orchestry, smíšenými sbory. Například projekt BOHEMICA - MY COUNTRY, který měl premiéru na EXPO 2000 v Hannoveru a multimediální projekt MISSA ECUMENICA, který měl premiéru ve Smetanově síni Obecního domu u příležitosti 5. výročí útoku na USA. V neposlední řadě jsou to audiovizuální projekce na budovu Betlémské kaple v Praze, BETLÉMSKÁ ODYSEA - VIDEO MAPPING a VÁNOČNÍ ODYSEA - VIDEO MAPPING v Praze 9.

Jako specialista CAD/CAM byla vybrána v mezinárodním konkurzu jako expert UNIDO-UN ve Vídni a vyslána na expertní misi do Mongolska. Jako jeden z prvních multimediálních umělců byla v roce 1993 pozvána do Japonska, kde dlouhodobě působila na Kyoto University of Art and Design. Od roku 1995 působí jako umělec a pedagog v oboru Multimedia Art na ČVUT v Praze.

Svými obrazy se zúčastnila více než stovky uměleckých výstav a prezentací, včetně zahraničních účastí (Brazílie, Finsko, Francie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Kanárské ostrovy, Korea, Kuba, Mexiko, Norsko, Polsko, Saudská Arábie, Spojené státy americké, Španělsko). Měla téměř třicet autorských výtvarných výstav u nás i v zahraničí (Japonsko, Jihoafrická republika, Slovensko, Kuba).

Za svoji tvorbu získala řadu uměleckých ocenění:

 • EUROPEAN GRAND PRIZE 2004 for Video Art by The European Union of Arts.
 • Silver Prize 4. PRAGUE GRAPHIC 2000. The European Triennal Comppetition of non-traditional and avant-garde graphics, Praha, 2000.
 • Zvláštní cenu poroty BEST CZECH MULTIMEDIA 1999.
 • Ocenění za uměleckou tvorbu, Masarykova akademie umění, Praha 1994.
 • Zvláštní ocenění knižní publikace Nová technika ve výtvarných oborech, za její teoretický a historický přínos. Svaz českých výtvarných umělců 1985.
 • Vítězná cena v Celostátní umělecké soutěži na návrh dekoru pro stolní soupravu. SČVU 1981.

Její díla jsou zastoupena v uměleckých sbírkách a galeriích:

 • Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Grafická sbírka Národní galerie v Praze, Středočeská galerie Benedikta Fejta v Lounech;
 • Centro Dokumentazione Organizzacione Comunicazioni Visive, Parma, Itálie;
 • Arts Book Archives, Franklin Furnace, New York, USA;
 • F. G. Lorca Gallery, Granada, Španělsko;
 • Musée d`Art et d`Histoire, Genéve, Švýcarsko;
 • Ikaros Art Gallery, Island Ikaria (www.island-ikaria.com/media/Ikaros-Art-Gallery);
 • European Women's Video Art , University of Dundee(www.ewva.ac.uk/zdenka-cechova.html)

Externí odkazy: SLOVNÍK českých a slovenských výtvarných umělců, KDO JE KDO a v BRITISH ENCYKLOPEDII OSOBNOSTÍ.