Znáte zlatý řez, jeden ze základních stavebních kamenů výtvarného umění?

Jestli jste někdy slyšeli o zlatém řezu a následně si tento pojem zadali do vyhledávačů s největší pravděpodobností na vás vykoukla matematická rovnice v lepším případě geometrické vyobrazení. Rozhodně nic, co by se mělo na první pohled týkat krás výtvarného umění. V tomto článku se však na tajemství slavného zlatého řezu podíváme podrobněji, abyste jej mohli začít v praxi využívat i vy a docílili tak děl, jako od věhlasných výtvarníků.

Co pojem zlatý řez znamená?

Zlatý řez je zjednodušeně způsob, jak dosáhnout ideálních proporcí. Pomůcka se kterou najdete velmi snadno umístění pro hlavní motiv obrazu či jiného díla. Zjednodušený poměr zlatého řezu je 1:1,618. Hojně se objevil ve výtvarném umění v období renesance. Zmínky o něm se však dochovaly již z dob stavby pyramid.

Ačkoli o něm nevíme, nesoustředíme se na něj, je běžnou součástí našich životů, protože vychází z přírody nikoliv z lidské mysli. Právě proto působí na člověka příjemným, přirozeným dojmem. Najít jej můžeme vepsaný v lidské tváři a těle. Stejně tak se objevuje u zvířat. Hojně se využívá v architektuře, sochařství, malířství a fotografii.

Jak jej využít v praxi?

Zlatý řez vzniká, pokud rozdělíme úsečku na dvě části tak, aby poměr větší části k menší byl stejný jako poměr celé úsečky k větší části. Zní to trochu složitě, ale nebojte. Žádné složité výpočty vás nečekají. Bohatě totiž vystačíte s používáním poměru zlatého řezu, který je přibližně 1:1,618. Chcete-li ještě jednodušeji 1/3:2/3.

Tento poměr vám bude ku pomoci pokaždé, když si nebudete vědět rady s proporcemi, formátem obrazu nebo nebudete vědět, kam při práci v asymetrii umístit hlavní motiv svého díla. Nejlepším místem, pro umístění ústředního motivu je totiž v místě, kde se zlaté řezy navzájem protínají.

Ideální umístění ústředního motivu obrazu
Ideální umístění ústředního motivu obrazu


Zlatý řez je důkazem dokonalosti přírody a taky tajemství úspěchu ve výtvarném umění.