cs

Daniel Černý

Daniel je vyučený kovář a podkovář (1995). O tři roky později dokončil i obor umělecké kovářství v Jihlavě. Na počátku tisíciletí založil Kovářskou huť na jihočeských Blatech, v lesích mezi Novými Hrady a Třeboní. V huti od počátku realizuje jak vlastní návrhy, tak zakázky i volnou tvorbu na hranici umění a řemesla. 

Velice rychle si ho všiml Národní památkový ústav v Třeboni, pro který realizoval věrné kopie historických plotů na třeboňském zámku. Pro město Kaplice pak navrhl historizující zábradlí na Farském náměstí a na místním hřbitově fantazijní napajedlo. To má kromě uměleckého názoru i praktickou funkci. 

Pro lázeňský dům Aurora nedávno dodělal tzv. Ptačí fontánu a pro město Nové Hrady pomník padlým v 1. světové válce. Je vyhledávaným specialistou na sakrální stavby v krajině, svědkem budiž řada obnovených křížů u polních cest.. Aktivní je ale i mimo jižní Čechy - na Vysočině vykoval hřbitovní ploty pro městečko Brtnice. Jeho umělecké kovářské práce můžete najít ale i v Rakousku nebo Nizozemí. 

Účastnil se řady kovářských sympozií v zahraničí i doma, řadu z nich sám organizoval a nevyhýbá se ani lektorské činnosti. V posledních letech realizuje větší objekty pro exteriéry. Rád kombinuje železo i kámen. Jeho poslední práce - nadživotní borová Šiška osloví surovostí materiálu i jeho přirozeným stárnutím vlivem povětrnostních podmínek. 

 Přidanou hodnotou jsou i její akustické vlastnosti. 

Kontakt:

web: www.danielcerny.cz

e-mail: dancerny@seznam.cz

tel: 607 727 284 

FB: Daniel Černý