František Balon

František Balon své obrazy podepisuje FRBA

Patří ke generaci narozených těsně po druhé světové válce. Malování bylo jeho vášní od dětství. Zásadně se vyhýbal kopírování jakýchkoliv vzorů. Přitom ale obdivuje pravěké jeskynní malby, obrazy na stěnách komor v egyptských pyramidách, pak tvorbu mistrů, jakými byli: Pieter Bruegel, Hieronimus Bosch, Amadeo Modigliani, Pablo Picasso, Salvador Dali, také i Henri Russeau, Tadeusz Makowski (polský malíř žijící ve Francii) a polský grafik i malíř Stefan Berdak. Z českých malířů staví do popředí Josefa Čapka a Jana Zrzavého.

Zkoušel všechny techniky. V oboru malířství se zdokonaloval u umělců sdružených v Polském svazu výtvarníků, ve střediscích Opole, Kraków a Bydgoszcz. Dlouhá léta se profesně věnoval hlavně umělecké fotografii a grafice. Svůj sen o věnování se umění naplno si mohl splnit až po roce 1990, kdy se osamostatnil jako grafik a překladatel.

Je autorem četných plakátů, ilustraci v časopisech a knihách, přebalů knih i vlastních knižních publikací. Měl více než dvacet autorských výstav fotografií v České republice, ale také i v zahraničí, mezi jinými v polském Krakově, Bydgoszczy, Opolu, Bielsku.

Jeho existenci lze nazvat neustálým putováním. Cestování bylo pro něho největší školou. Navštívil více než dvacet zemí světa. Velmi často pobýval v Polsku. Několik let strávil nepřetržitě ve Švédsku a na Kanárských ostrovech. Tam se mu také dostalo skvělých možností k plnému návratu k malování.

Vznik každého jeho obrazů je dlouhým procesem – od myšlenky přes mnohé skice (kterých součásti jsou obsáhlé textové poznámky), barevné studie, až ke konečné podobě obrazu na plátně. K mnohým tématům svých obrazů se vrací. Švédští přátele ho nazvali "malířem myšlenek".

Po návratu ze Švédska žije od roku 2016 na Jižní Moravě.

Obrazy signované FRBA lze jen stěží zařadit ke kterémukoliv z dosud určených stylů, jsou záměrně oproštěné od detailu a preciznosti, až na hranici naivismu. Z určitého pohledu by jejích autor mohl být snad zařazovaný k symbolistům.

Dlouhá léta se vyhýbal vystavování svých obrazů. Jakákoliv prezentace nikdy nebyla jeho prioritou. Teprve v roce 2021 se dal přesvědčit několika přáteli pro účast na výstavě Open Art Fest v Praze. Reakce, jaké se mu tam dostalo ho mile překvapila. Jeho obrazy vzbudily pozornost několika galerii i soukromých zájemců. Následně měl autorské výstavy ve Znojmě, Opavě, Havířově a Českém Těšíně.

Obrazy signované FRBA jsou ve veřejných i soukromých sbírkách, kromě Čech a Slovenska, také v Polsku, Maďarsku, Německu, Švédsku a na Kanárských ostrovech.

Kontakt:

e-mail: baonf@seznam.cz

Web: frba.webnode.cz