Kateřina Strupková

Vždycky mě fascinovali lidé. Proto je kresba portrétů jakýmkoliv médiem jednou z nejoblíbenějších činností. Miluji zachycovat atmosféru okamžiku a emoce člověka, kterého zrovna kreslím nebo maluji. 

Hluboký pohled do očí, intimno, nedočkavý pocit, stydlivé pohledy a také povolení všech zdí a následné propojení s modelem. To je jen malý výčet z toho, jak probíhá moje kresba portrétů. 

Člověk, kterého portrétuji, pro mě nikdy není jen neznámý cizinec. Jakmile dokážu zachytit jeho esenci na papír, je tu! Je tu otisk, podobizna, rytina v čase, vzpomínka, pro mnoho lidí velký moment. Je to o tom být viděn, být slyšen, pochopen, zachycen. 

Portrét pro mě znamená spojení s ostatními a zároveň se sebou. 

Od portrétu k figuře; lidské tělo je nádherné a mě baví řeč těla, jeho forma a síla. Proto maluji i figurální obrazy. Mám takovou lásku k tělu, že si mě získala i technika bodypaintingu, používám jak klasické barvy, tak UV barvy. 

Abstrakce, pro mě v pubertě nepochopené médium, i když textury i barvy jsem obdivovala odjakživa. V dospělosti se abstrakce ke mně dostala spontánně, je to velká hluboká vnitřní potřeba jak vyjádřit věci a vnitřní pochody, které se nedají vyjádřit ničím konkrétním. Malba bez plánu, bez očekávání, bez limitů. Prostě jen proud! Ladný, někdy agresivní, někdy sexuální, zvídavý a hravý, někdy děsivý, hlubinný a temný. Abstrakce je pro mě vždycky překvapením a velkým hojivým procesem. Tím dávám svoje emoce na odiv, otevírám se a ukazuji světu. 

Vystudovala jsem SŠUŘ, Brno Husova, obor Grafický design a Ilustrace u Pavla Dvorského. Nultý ročník na Umělecké škole grafické v Jihlavě, obor Malba. Soukromé lekce v ateliéru u akademického malíře Libora Jaroše. Od střední školy se aktivně věnuji figurální kresbě (kurzy na FAVU, aktuálně ateliéry v Praze). Vedla jsem svoje workshopy Kreslení portrétu podle živého modelu v Brně.

Kontakt:

web: https://www.katyy.art/

Ig: https://www.instagram.com/kaczenka311/

tel: 731 329 429 

e-mail: strupkova.katerina@gmail.com