Lenka Petrásková

Jmenuji se Lenka Petrásková a od střední školy si nesu přezdívku Nika, takže teď už nějakou tu polovinu svého života funguju jako Lenka Nika Petrásková. V současné době jsem už konečně natrvalo zakotvila v malé jihočeské vesnici na dohled od elektrárny Temelín a zde svůj život od základů postupně měním a směruji za svými sny.

Tvořím už odmalička, od dob, kdy jsem objevila kouzlo patlání vším možným po socialistických tapetách našeho panelákového bytu. S barvičkami v rukách jsem se probojovala až ke studiu na SUPŠ, kde se mi nakonec roku 2002 podařilo i složit maturitu v oboru Užitá malba. Kromě půlročního navštěvování oboru Scénografie jsem další studium zavrhla a naskočila jsem do dospěláckého pracovního života. Během několika let jsem se utvrdila v tom, že život zaměstnance je pro mě příliš ubíjející a začala jsem pracovat na změně, která v roce 2014 vyústila v založení živnosti a od té doby se realizuji hlavně coby trhovkyně – prodejce svých výrobků a doplňkově dělám mimo trhy všechno možné, co jen trochu zavání kreativitou.

V průběhu uplynulých let jsem se stále snažila pomalovat co se dalo a kombinovat malbu s jiným tvořením. Velmi často mě všemožné příležitosti vedou k tvorbě pro děti a potažmo i s dětmi. Do mého výtvarného repertoáru tak mohu zařadit malby na zdi pokojíčků, na kamínky, na obličej, na trika, zakázkové portréty (hlavně) dětí podle fotografií, spolupráci na vytváření pohádkových expozic, ale třeba také tvořivé workshopy, příměstské tábory a další aktivity se svou kolegyní přes řemesla, díky níž jsem měla například možnost naučit se příst na kolovratu, tkát a všelijak jinak pracovat převážně s ovčí vlnou. K tomu všemu vytvářím různé sezónní dekorace a jiné nezbytnosti v kombinaci malování – lepení – modelování – šití a bůhvíco ještě. Samotná malba obrazů se pak povětšinou odehrávala jen na bázi zakázek a to v převážné většině portrétů členů rodiny, a to především jako kresba tužkou.

Postupem času některé aktivity opouštím a zkouším jiné a zůstávám u těch, které mi přinášejí radost a pocit naplnění. V současné době se tedy věnuji hlavně stánkaření na trzích, jezdím vypomáhat malovat na keramiku, tvořím obrázky z fólií k nažehlení na textil a občas namaluji nějaký obraz na zakázku, převážně akrylem na plátno. Po poměrně nedávné smutné rodinné události se však znovu stále více vracím k oné malbě obrazů, která je odjakživa mou součástí a neustále mě k sobě volá...

Kontakt:

FB: Lenka Nika Petrásková

tel.: +420 775 080 095