cs

PAVEL HUBÁČEK – MÍČEK

     Svět s nádechem nostalgie starých dobrých časů zachycený v obrazech a sochách Pavla Hubáčka vykouzlí na rtech diváka přívětivý úsměv a poskytne mu prostor pro vlastní vzpomínky. Z umělcova díla vyvěrá na první pohled klid a pozitivní veselá nálada podbarvená přívětivostí použitých jasných barev. Umělecká tvorba Pavla Hubáčka není díky své rozmanitosti snadno zařaditelná. Po technické stránce v sobě záměrně nese prvky naivního umění - zjednodušenou perspektivu, absenci stínů a propracovaný detail. Náměty malíř čerpá z vlastních prožitků (Utajný pohřeb tajnýho), pestré rodinné minulosti připomínané na dobových fotografiích i z vlastních představ (Pruhovaná plavba). Obrazy i dřevěné sochy (Paní ředitelka), které začaly vznikat pod umělcovým řezbářským náčiním v osmdesátých letech 20. století, společně pojí autorův nezaměnitelný rukopis, snaha o idealizaci a satirické ztvárnění žánrových scén, jejichž časové zařazení může divák klást do období konce 19. století a první poloviny 20. století. Práce s detailem dodává obrazům na reálnosti. Nebylo tomu vždy tak, své místo si v tvorbě Pavla Hubáčka našla i geometrická abstrakce.

Prostřednictvím autorova zájmu o východní duchovní filozofie a evropské středověké křesťanské umění pronikly v několika posledních letech do jeho díla nové inspirační zdroje. Výsledkem vývojového procesu umělcovy tvorby je změna spočívající v zúžení okruhu námětů jeho obrazů, kterým se stávají madony - "výtvarná zobrazení Matky Boží". Charakteristický rukopis malíře zůstává. Vlastní autorova technika zpracování portrétů Panny Marie s postavou malého Ježíše v náručí odkazuje na historickou středověkou tradici nejen prací se symbolikou barev, ikonografií tradičních mariánských atributů, reliéfním zpracování zlaceného pozadí, ale také zobrazením polopostav světců na dřevěných rámech obrazů a jejich ornamentální výzdobou.

Pavel Hubáček se narodil 29. dubna roku 1952 v Chlumci nad Cidlinou. Celé své dětství prožil obklopen lidovou kulturou a hudbou v Anníně u Tovačova na střední Moravě. Základy sochařského řemesla si osvojil v průběhu studia na Střední uměleckoprůmyslové škole kamenosochařské v Hořicích v Podkrkonoší a od sedmdesátých let 20. století do roku 1989 pracoval jako kamenosochař. Od roku 1990 do současnosti se věnuje výtvarné činnosti - maluje, vytváří samostatné dřevěné sochy i celé betlémy, v minulosti i pro přátele loutkoherce vyřezával dřevěné loutky. Byl také léta členem Unie výtvarných umělců v Praze (obor hračka-loutka). Jako umělecký pseudonym autor užívá mužskou variantu rodného jména své maminky - Pavel Míček. Od roku 1973 se aktivně účastnil kolektivních výstav konaných na území Čech (Pardubice, Ratibořice, Praha, Šumperk, Hradec Králové). Samostatné výstavy pořádá od roku 1983 (Pardubice, Dobruška, Hradec Králové, Praha, Olomouc, Liberec, Vysoké Mýto, Svitavy, Třinec, Chrudim). Výtvarné dílo Pavla Hubáčka našlo své příznivce také v Evropě, Japonsku a na Novém Zélandu. Zdrojem životní energie, radosti a duchovního klidu výtvarníka Pavla Hubáčka je celoživotní zájem o zahradní architekturu a hudbu.

Kontakt:

Pavel Hubáček

Drtinova 290

503 11 Hradec Králové 11

e-mail: yvahu@seznam.cz

tel: 736 120 501, 737 825 020
Hledá se YETTI 2021

Hlasujte pro neobjeveného nejlepšího umělce našeho festivalu! Hlas lidu je hlas boží. Každý může hlasovat pouze jednou. Prvních deset umělců dostane krásnou medaili a první dostane pohár YETTI 2021 - nejlepší umělec pro letošní rok.

Takže vzhůru na hlasování a držíme palce! https://www.survio.com/survey/d/G4F1B6T2B6Z8I3A6P

Vyhodnocení soutěže " Hledá se YETTI 2021" bude v sobotu 30. 10. 2021 v průběhu našeho slavnostního večera na festivalu.