Soňa Brožová

Kreslím a maluji odmalička. Šest let jsem navštěvovala základní uměleckou školu, která mi ukázala různorodost výtvarných technik. Na gymnáziu jsem potom maturovala i z výtvarné výchovy. Další vzdělávání bylo už mimo umění, ale přivedlo mě do Prahy, kde se mi rozevřely obzory.

Občasná období bez energie a inspirace střídá touha tvořit, kdy nemůžu jít spát, dokud není dílo hotové. Před usnutím se mi pak před očima promítají nejrůznější barevné kombinace i hotová díla, která čekají na zachycení.

Fascinují mě abstrakce, kontrasty, výrazné barvy a krása v nedokonalosti náhodných tahů. Líbí se mi, když je v díle zároveň něco navíc. Proto ve vlastní tvorbě abstrakci ráda kombinuji s realistickými prvky. K malování nejradši používám karty, jsou ohebné a dá se s nimi docílit zajímavých efektů. Kromě toho používám i štětce, špachtle, houbičky a cokoliv dalšího, čím se dá aplikovat barva na plátno. Miluji míchání barev a hledání nového neotřelého odstínu. Nejradši mám fialovou a zelenou barvu právě proto, že z nich lze namíchat tolik krásných variací.

Nejčastěji používám akrylové barvy na plátno a ráda využívám různé techniky. Občas zkouším nové postupy, které pak mohu zakomponovat. V některých svých dílech jsem zachytila akrobatky a tanečnice a pomocí abstraktních technik vyjádřila sílu pohybu. V portrétech jsem abstrakci zase využila k zachycení emocí. Najdete u mě i čistě abstraktní díla, kde je nechán větší prostor pro divákovu představivost. Také příroda je pro mě velkým tématem a zdrojem inspirace: květiny pro své pravidelné tvary a barvy, stromy naopak pro svou jednoduchost a nepravidelnost.

Kontakt:

e-mail: sona.brozova@gmail.com

Ig: sona.brozova