Tamila Zdenka Bočková

Miluji barvy. Barvy jsou pro mé umělecké vyjádření zásadní. Hra barev, souhra barev, tanec barev. Okolní svět ke mě promlouvá jazykem barev. Vedeme spolu dialog, jehož obsah nelze slovy vyjádřit. Jsem fascinovaná nekonečným množstvím variant barevných kombinací a stejně tak nekonečnou škálou mých pocitových odstínů, které barvy vyvolávají.

Téměř 20 let jsem vedla vlastní oděvní a textilní ateliér, který byl zaměřen na zákazníky s alternativním přístupem k životu, kteří ocenili krásu přírodního materiálu, kvalitu ruční práce a osobní přístup. Během té doby jsem objevila techniku patchwork, které jsem úplně propadla a začala jsem tvořit patchworkové originály. Časem jsem si ujasnila, že mne více než dokonalá technika zajímá to co chci vyjádřit. Našla jsem si tedy svůj vlastní styl, který preferuje umělecký záměr a toleruje drobné technické nedostatky.

V současnosti převážně experimentuji s kruhovými tvary, které nazývám Mandaly, nebo Kompasy. Velmi podobné vzory v různé barevnosti jsou vyjádřením mnoha různých prožitků jednoho života. Tance a hry měnícího se a neměnného, který vychází z místa hlubokého míru a zase se do něj vrací. Obrazy vedou diváka k rozpomenutí se na jeho vlastní střed naplněný harmoní a mírem.

Práce s textilem, tak, jak ji dělám já, má svá omezení, které jsou pro mne výzvou a baví mne. A současně mne patchworková technika vede k vyjádření jednoduchých, nekomplikovaných záměrů či poselství. Jenže já sama jsem osobnost spíše komplikovaná mnohovrstevnatá, nejednoznačná a tak nástrojem k vyjádření tohoto se pro mne stalo kreslení. Mé kresby jsou ilustrace mého vnitřního světa, kresby duše, zrcadlení nezachytitelných pohyblivých, proměnlivých stavů. Při kresbě jsem svobodná, tak jak si v ten moment dovolím být a současně tuto svobodu mohu zachytit. Diváka svými kresbami zvu do obohacujícího světa nejednoznačnosti a pohybu. Do světa, který se nedá analyzovat a možná ani pochopit. Dá se jen prožít.

Tamila Zdenka Bočková

www.sisi-art.com
Hledá se YETTI 2021

Hlasujte pro neobjeveného nejlepšího umělce našeho festivalu! Hlas lidu je hlas boží. Každý může hlasovat pouze jednou. Prvních deset umělců dostane krásnou medaili a první dostane pohár YETTI 2021 - nejlepší umělec pro letošní rok.

Takže vzhůru na hlasování a držíme palce! https://www.survio.com/survey/d/G4F1B6T2B6Z8I3A6P

Vyhodnocení soutěže " Hledá se YETTI 2021" bude v sobotu 30. 10. 2021 v průběhu našeho slavnostního večera na festivalu.