cs

Tereza Jeřábková

Jmenuje se Tereza Jeřábková a na sociálních sítích a portálech mě můžete najít pod pseudonymem OWCA. Momentálně působím v Ostravě, kde mám ateliér a v blízké době mám v plánu přesun do Brna.

Jsem grafická designérka a ilustrátorka, vystudovala jsem vysokou školu pedagogického zaměření na výtvarnou výchovu. Díky ateliéru malby doc. akademického malíře Karla Lepíka se můj umělecký zájem obrátil k malbě. Nejsem sice akademickou malířkou, ale právě malbu vnímám jako jedinečný prostředek sebevyjádření, ve kterém se neustále rozvíjím a zdokonaluji. Prostřednictvím malby mohu zachytit své nálady a pocity, odhaluji barvy vlastní duše. Malba je pro mě komplexním prostředkem vyjádření se, proto se chci do budoucna ponořit také do arteterapie.

Častými motivy mých obrazů je příroda, rostliny, květiny, krajina, ale také déšť a bouřka. Ráda se inspiruji okolím Ostravy, Brna, Beskyd a Bílých Karpat. Zvláštní místo má v mé tvorbě oblast Vyškovce, kde trávím čas na chalupě a vzniká zde mnoho mých pláten malovaných v plenéru. Nálady mě provází také mou tvorbou přírodních motivů – inspirují mě prudké změny nálad v přírodě: když se den mění v noc, vše najednou ožívá a krajina působí magicky. Srnky a zajíci se vydávají za pastvou, sovy vyráží na noční lov a světlušky rozzáří utichlou zahradu. Užívám si momentů, které člověk ve městě nezažije. V horách se čas zastaví a já můžu pozorovat změny světla, nástup mlhy, západy a východy slunce. A to všechno se snažím zachytit ve své tvorbě.

Moje tvorba procházela vývojem od květin a dalších rostlin, k malbě mraků, krajinomalbě až k malbě bouřek. Při pozorování bouřky mě napadlo, zaznamenat si ji na video, sledovat, jak postupuje údolím a to mi bylo velkou inspirací. Malba bouřek a bouřkových mraků je proto velkou částí mé tvorby. Postupuji tak, že část obrazu zaznamenávám přímo v plenéru, někdy fotím a natáčím a práci pak přenáším do ateliéru.

S malbou bouřek souvisí taky moje obliba malby v dešti. Někdy nechávám déšť působit na rozpracovaný obraz a zvu tak přírodu rovnou do procesu tvorby. Každý takový obraz je naprostým originálem, protože déšť a jeho rytmus nelze nikdy přesně napodobit, stejně tak jako pramínky vody a její rozpíjení se na plátně. V novější tvorbě se odráží taky téma smrti a posmrtného života. Obrazy jsou pro mě mnohem citlivější, jdou více do hloubky. Jsou založené na mém vnitřním prožitku, zážitku z dětství, vzpomínek a mých snů. A to všechno má vliv na barevnost a celkovou atmosféru obrazu.

Technika tvorby:

Převážně maluji na plátno, ale v oblibě mám i papír. Používám především akrylové barvy, kterými právě při malbě v dešti dosahuji požadovaného efektu, který by se mi s olejem nedařil. Malbu doplňuji kombinovanou technikou, jako je kresba tužkou, akrylovým fixem, grafickým fixem, pastelem, sprejem, akvarelem, tuší a podobně. Velmi ráda ve své tvorbě experimentuji. Ve většině mých děl můžete vidět techniku pomocí volného stékání a rozpíjení, které jde ruku v ruce právě s malbou bouřek, mraků a malbou v dešti. Tímto efektem jsou moje obrazy typické.

Mou tvorbu dále najdete na:

Fb: OWCA (handmade by owca), 

Ig: Art by OWCA

TikTok: Art by OWCA

Flér: www.fler.cz/owca