Věra Kosová


Jmenuji se Věra a narodila jsem se v malém městě Svitavy v České republice.

Již od dětství jsem tíhla spíše ke kreativním činnostem. Do puberty jsem svůj talent rozvíjela spíše jako samouk. Po nástupu na střední ekonomickou školu jsem svůj rozvoj ale úplně zastavila. Svou vášeň a sny jsem potlačila studiem účetnictví, daňových zákonů a jejich paragrafů. 

Po škole jsem ihned nastoupila do zaměstnání v obchodě. Začala jsem si ale uvědomovat, že kráčím po špatné cestě. Své sny jsem každým dnem pohříbavala hloub. Frustraci, zoufalost z vlastního pochybení a také zlomené srdíčko jsem začala zapíjet alkoholem. Strach střídala úzkost a deprese.

Během studijních let a dalších let v neuspokojivém zaměstnání jsem si vypěstovala silnou závislost. Nemohla jsem bez alkoholu fungovat, do nového dne jsem se probouzela už pod vlivem, střízlivost pro mě byla noční můrou. Co se mělo stát se stalo. Po dni nedobrovolné abstinence jsem dostala záchvat a probudila se v nemocnici s úrazem hlavy. Následně jsem se ocitla na psychitrickém oddělení ve Svitavách na detoxu. A tady začíná šťastná etapa mého života. Mimo různá sezení a komunity byla součástí léčby také arteterapie. Právě tady jsem si vzpomněla na to, že něco umím. Díky terapeutkám jsem si opět vzpomněla na své sny. 

Opět jsem začala vnímat svět kolem sebe. Začala jsem vnímat světlo, barvy a hlavně SAMA SEBE A SVÉ POCITY. Skrze umění jsem své pocity dokázala vyjádřit. Začala jsem vnímat hudbu a nechávala se jí silně ovlivňovat. Ačkoliv jsem od dětství poslouchala tvrdší rockovou hudbu, byl to zvuk chansonu a hlas Lary Fabian, který mi otevřel srdce.

Do malování jsem se ponořila celým tělem i duší a první úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. První výstava nesla název "Navzdory osudu" a uskutečnila se v Jimramově nedaleko Svitav. Tato výstava byla pro mě i jakousi zpovědí.

Popisovala mou cestu závislostí. Podle názorů hostů, silný příběh plný emocí. A přesně to pro mě znamená umění.

Má současná tvorba je plná lásky a citů a k vidění je i v evropských galeriích a v galeriích v USA. Vždy se ale ráda se svou prací vracím i do domovského prostředí.

Celý můj životní příběh je popsán na několika stránkách autobiografické knížky Navzdory osudu.

Kontakt:

FB: Věra Kosová Art

IG: verakosovaart