Veronika Martináková

Se narodila v roce 1992 v Uherském Hradišti, které významně ovlivnilo další kroky jejího uměleckého počínání. Narodila se do umělecké rodiny. Otec byl keramik, bratranec, strýc a dědeček sochaři, druhý dědeček restaurátor. Pro všechny tedy byly zcela vlastní manuální práce, představivost a 3D vidění.

Již v útlém věku byla obklopena kreativitou, což samozřejmě vedlo k tomu, že veškeré aktivity s kreativitou spojené, aplikace umění, ale i pasivní přijímání různých forem výtvarného díla se pro ni staly běžnou součástí života. Najít doma kus papíru a tužku nebyl problém, a tak to začalo navrhováním oděvů. Přihlásit se na střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti jí však nebylo rodiči povoleno. Vystudovala tedy gymnázium a odpoledne po škole trávila s tužkou v ruce kreslením portrétů svých kamarádů.
Pak kresba na chvíli utichla. Autorka vystudovala vysokou školu obor geodézie a kartografie na VUT v Brně a následně ještě oceňování nemovitostí taktéž na VUT. Studia byla zdlouhavá, a tak znovu přišel čas. Tentokrát na štětec a plátno.
Ačkoliv po škole zůstala v Brně a tam dnes žije, rozměrnější malby vznikají v atelieru v Uherském Hradišti. V současnosti se nejvíce orientuje na abstraktní malbu převážně akrylem a spreji. Horko těžko byste v jejich dílech hledali jednolitý a na první pohled do očí bijící rukopis. Ačkoliv je introvert, na plátně ráda experimentuje. Ve výtvarné tvorbě se snaží neustále vzdělávat. Postupně se propracovala k akvarelu a zajímá se i o grafiku. V roce 2022 se naučila např. Litografii.

"Nejvíce mě baví, když je dílo ovlivněno náhodou. Když proces tvorby ovlivní výsledek. Když se moje představa v průběhu procesu několikrát změní, a nakonec vznikne něco, co jsem si nikdy ani nepředstavila. Něco abstraktního, z čeho se může stát něco konkrétního. Něco, co vaše oči vidí jinak než ty mé. Něco, kde si může každý najít to své."

Kontakt:

Email: art.veronikamartinakova@gmail.com

Web: veronikamartinakova.com

Ig: veronika_martinakova_vmart