Tamila Zdenka Bočková

Miluji barvy. Barvy jsou pro mé umělecké vyjádření zásadní. Hra barev, souhra barev, tanec barev. Okolní svět ke mě promlouvá jazykem barev. Vedeme spolu dialog, jehož obsah nelze slovy vyjádřit. Jsem fascinovaná nekonečným množstvím variant barevných kombinací a stejně tak nekonečnou škálou mých pocitových odstínů, které barvy vyvolávají. Barvy mých textilních obrazů zrcadlí v divákovi barvy – pocity jeho vlastního nitra.

Původně jsem oděvní a výtvarná návrhářka s vášní pro len. Téměř 20 let jsem vedla vlastní oděvní a textilní ateliér, který byl zaměřen na zákazníky s alternativním přístupem k životu, kteří ocenili krásu přírodního materiálu, kvalitu ruční práce a osobní přístup. Objevila jsem techniku patchwork, které jsem úplně propadla a vedle oděvní tvorby jsem začala tvořila patchworkové originály. Během let jsem si ujasnila, že mne mnohem více zajímá co chci vyjádřit, než dokonalá technika. Našla jsem si tedy svůj vlastní styl, který preferuje umělecký záměr a toleruje drobné technické nedostatky.

Práce s textilem, tak, jak ji dělám já, má svá omezení, které jsou pro mne výzvou a baví mne. Patchworková technika mne nutí k jednoduchému vyjádření toho co chci sdělit. Jenže já sama jsem osobnost spíše komplikovaná mnohovrstevnatá, nejednoznačná a tak potřebuji i nástroj k vyjádření tohoto aspektu . A tím se pro mne postupně stalo kreslení. Mé kresby jsou ilustrace mého vnitřního světa, kresby duše, zrcadlení nezachytitelných pohyblivých, proměnlivých stavů. Při kresbě jsem svobodná tak, jak si v ten moment dovolím být a současně tuto svobodu zachycuji. Diváka svými kresbami zvu do světa nejednoznačnosti a pohybu. Do světa, který se nedá analyzovat a možná ani pochopit. Dá se jen prožít.

Kontakt:

www.tami-art.cz

IG - tami.art.cz_kreslim

IG - tami.artpatchwork

FB - Zdenka Tamila Bočková